/  / Audi za pozyskiwaniem aluminium według zasad zrównoważonego rozwoju

Audi za pozyskiwaniem aluminium według zasad zrównoważonego rozwoju

Audi|
null
© Audi
null

Audi AG przystąpiło do inicjatywy Aluminium Stewardship, której celem jest opracowanie globalnych standardów zrównoważonego pozyskiwania aluminium.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W ten sposób producent, jako pionier konstruowania samonośnej karoserii aluminiowej, ma możliwość wpływu na cały łańcuch powiązań istniejących przy pozyskiwaniu i przetwarzaniu tego surowca. To jeden z głównych celów strategii odpowiedzialności korporacyjnej Audi.

"Jako pionier w dziedzinie lekkiej konstrukcji, żywimy duże zainteresowanie wypracowaniem globalnych standardów zrównoważonego pozyskiwania aluminium. Dzięki stosowaniu certyfikowanego aluminium będziemy mogli jeszcze bardziej poprawić bilans środowiskowy produkowanych przez nas samochodów - tak fakt przystąpienia przez Audi do inicjatywy Aluminium Stewardship uzasadnił Bernd Martens, szef logistyki Audi.

Celem inicjatywy, zapoczątkowanej jesienią 2012 roku, jest stworzenie do końca roku 2014 z pomocą organizacji ochrony środowiska IUCN (International Union for Conservation of Nature) standardów zrównoważonej gospodarki aluminium. Duże znaczenie w ich opracowywaniu odgrywają kryteria ekologiczne i społeczne.

Mają one obowiązywać podczas wszystkich etapów pozyskiwania surowca, jego przerobu i dalszej produkcji. "Odpowiedzialność praktykowana w codziennych działaniach jest głęboko zakorzeniona w całym naszym przedsiębiorstwie. Również w całym łańcuchu dostaw duże znaczenie przykładamy do łączenia ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej - podkreśla Martens.

Nowe standardy współgrają z całościowym podejściem Audi do kwestii odpowiedzialności za wytwarzane produkty. Audi nie tylko zwraca dużą uwagę na to, aby produkowane przezeń samochody były ekonomiczne pod względem zużycia paliwa, ale analizuje również oddziaływanie swoich produktów na środowisko w ciągu całego cyklu ich użytkowania (Od pozyskania surowców i produkcji przez proces użytkowania, aż po recykling).

Dla każdej nowej serii modelowej Audi sporządza certyfikowany bilans energetyczny, który umożliwia ocenę jej oddziaływania na środowisko. Zasadą jest, że musi ono ulegać redukcji w porównaniu do poprzednich modeli. W ten sposób producent wykazał na przykład, że obecna wersja Audi A6 oraz A3 poprawiły się we wszystkich ważnych dla środowiska kategoriach.

Nowe Audi A3 już od pierwszego przejechanego kilometra ma lepszy bilans środowiskowy niż jego poprzednik. Obok materiałów pozyskiwanych w zrównoważony sposób i obok zrównoważonej produkcji, ważną rolę odgrywa ultralekka konstrukcja: A3 jest do 80 kg lżejsze niż jego poprzednia generacja, a model A3 Sportback waży mniej nawet do 90 kg.

Audi zdobyło pozycję pioniera w zakresie lekkiej konstrukcji. Przed 20 laty koncern z Ingolstadt zaprezentował na międzynarodowych targach we Frankfurcie Audi Space Frame, lśniący srebrem pojazd koncepcyjny, którego niepolakierowaną karoserię wykonano z polerowanego aluminium. W 1994 roku rozpoczęto seryjną produkcję pierwszej generacji Audi A8. Koncepcję konstrukcji tego samochodu oparto na samonośnej karoserii aluminiowej ważącej jedynie 249 kg.

Obecnie zgodnie z hasłem "Właściwy materiał na właściwym miejscu, we właściwej ilości" Audi opiera koncepcję ultralekkiej konstrukcji na inteligentnej kompozycji materiałów. Niewielki ciężar zwiększa radość jazdy, zapewnia lepsze bezpieczeństwo i równocześnie stanowi wkład w ochronę środowiska. Ponadto, każdy zaoszczędzony kilogram oznacza zmniejszenie zużycia paliwa, a tym samym mniejszą emisję CO2 do atmosfery.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane