/  / Afera "reeksportowa" w Przemyślu

Afera "reeksportowa" w Przemyślu

null
null

Publikujemy oświadczenie wydane wczoraj przez Związek Dealerów Samochodów w związku z komunikatem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W związku z komunikatem prasowym Prokuratury Okręgowej w Przemyślu z dnia 19 listopada 2014 roku, z którego wynika, że rzeszowska Delegatura ABW dokonała zatrzymania 11 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej w zakresie obrotu pojazdami – w tym byłego przedstawiciela dealera Citroena i Peugeota w Rzeszowie – Związek Dealerów Samochodów oświadcza:

ZDS jednoznacznie i stanowczo potępia jakiekolwiek działania na szkodę Skarbu Państwa w tym związane z wyłudzaniem należności z tytułu podatków od towarów i usług, co jest głównym wątkiem prowadzonego postępowania. Jednocześnie Związek Dealerów Samochodów z niepokojem i niedowierzaniem zwraca uwagę na poniższe, oderwane od realiów powszechnych praktyk biznesowych i treści łączących dealerów z importerem umów, fragmenty komunikatu Prokuratury:

"Celem działalności grupy było doprowadzenie polskiego przedstawiciela producenta pojazdów marki Citroen i Peugeot Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie do niekorzystnego rozporządzania mieniem znacznej wartości przez wprowadzenie w błąd, co do realizacji warunków umów o autoryzowanej dystrybucji pojazdów (…)"

"Jak ustalono w oparciu o zabezpieczone dokumenty, grupa przestępcza wyłudziła niezasadne ulgi przysługujące dealerom, w przypadku sprzedaży na polskim rynku tzw. klientom flotowym około 300 pojazdów".

ZDS zwraca uwagę, że w przypadku procedur dotyczących współpracy importerów samochodów i dealerów w zakresie udzielania upustów flotowych klientom nie da się w żadnym razie mówić o wypełnieniu znamion jakiegokolwiek czynu przestępczego, a co najwyżej ewentualnym łamaniu postanowień umów pomiędzy niezależnymi przedsiębiorcami prywatnymi, jakimi są dealerzy i koncerny samochodowe, co jednakowoż nie może być przedmiotem zainteresowania Prokuratury, a pozostawione zostało do bezpośredniej realizacji zainteresowanych przedsiębiorców.

ZDS w najbliższych dniach zwróci się do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu z prośbą o wyjaśnienie użytych w komunikacie sformułowań.
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane