/  / 15-lecie produkcji w zakładzie GM Manufacturing Poland w Gliwicach

15-lecie produkcji w zakładzie GM Manufacturing Poland w Gliwicach

GMMP|
null
© Opel
null

31 sierpnia upłynęło piętnaście lat od dnia, w którym w z linii produkcyjnej zakładu GM Manufacturing Poland w Gliwicach (wtedy jeszcze Opel Polska) zjechał pierwszy samochód. Była to biała Astra Classic.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Przez kolejne lata należący do koncernu General Motors gliwicki zakład rozwijał się bardzo szybko. Łączna wartość tej pierwszej w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej inwestycji wynosi około 1 miliard EUR. Fabryka zatrudnia 3 000 osób i pomimo kryzysu utrzymuje się ono na niezmienionym poziomie.

Ponadto w firmach współpracujących powstało około 15 000 dodatkowych miejsc pracy.

Do końca sierpnia bieżącego roku linię produkcyjną fabryki opuściło ponad 1,8 mln samochodów, z czego ponad 98% trafiło na eksport. Stanowi to około 1,5% rocznej wartości eksportu krajowego, czyniąc z polskiego zakładu Opla ważny podmiot dla życia gospodarczego regionu i całego kraju.

Duża elastyczność i konkurencyjność zakładu, zaufanie władz koncernu oraz proinwestycyjna polityka władz państwa, a także miasta Gliwice, umożliwiły jego intensywny rozwój pomimo niesprzyjających warunków rynkowych.

Ostatnie cztery lata (2009-2013) upłynęły pod znakiem wprowadzenia do produkcji pięciu modeli. Obecnie na jednej linii produkowanych jest łącznie sześć modeli dla siostrzanych marek Opel i Vauxhall: Astra Hatchback, Astra Sedan, Astra GTC coupe, Astra OPC, Astra Classic sedan oraz kabriolet Cascada jako najnowszy model.

W roku 2009 polski zakład został jednostką odpowiedzialną za jakość wszystkich modeli Astry w europejskim oddziale GM Opel/Vauxhall. Rok 2013 należy do najważniejszych w historii zakładu: wdrożony do produkcji w lutym kabriolet Cascada poszerzył gamę modelową zakładu o samochód klasy premium. Planowane jest już uruchomienie następnego modelu (kolejna generacji Astry).

Wysokie zaangażowanie gliwickiej załogi i znakomita jakość produkowanych przez nią samochodów były jednymi z głównych czynników, które przyczyniły się do podjęcia decyzji o ulokowaniu produkcji tego bestselleru Opla w polskiej fabryce.

W marcu 2012 roku firma zakończyła wdrażanie zintegrowanego systemu zarządzania obejmującego pięć obszarów działalności: jakość, środowisko, bezpieczeństwo i higiena pracy, energia oraz ciągłość działania. Utrzymanie wysokich standardów w każdym z nich jest priorytetem dla kierownictwa zakładu, a szczególne osiągnięcia w zakresie efektywnego zarządzania energią w zakładzie zostało uhonorowane nagrodą Ministra Środowiska.

"Jestem dumny z osiągnięć zakładu GMMP na przestrzeni ostatnich 15 lat. Znakomita załoga i doskonałe portfolio umożliwiły efektywne wykorzystanie tego czasu pomimo często niestabilnej sytuacji na rynku samochodowym w Europie. Szczególnie ważne jest dla nas to, że pomimo przeciwności udało nam się utrzymać pełne zatrudnienie oraz uzyskać gwarancję produkcji kolejnej generacji Astry - podkreśla Andrzej Korpak, dyrektor generalny General Motors Manufacturing Poland.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane