/  / 100% odpis VAT zwiększyłby bezpieczeństwo na drogach

100% odpis VAT zwiększyłby bezpieczeństwo na drogach

Keralla Research|
null
© Skoda
null

Rokrocznie ponad 50% rejestrowanych pojazdów w Polsce nabywają przedsiębiorcy. W pierwszym kwartale tego roku również small biznes mógł zmodernizować floty korzystając z chwilowej luki w prawie, jaka pojawiła się w związku z "kratką".

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
"Warto jednak spojrzeć na temat nie tyko od strony fiskalnych korzyści. Polski park samochodowy wyróżnia się przede wszystkim sędziwym wiekiem. Średnia wieku naszych aut przekracza, jak powszechnie wiadomo 16 lat, a wiele firm MŚP ma w 100% samochody kupowane jako używane - mówi Katarzyna Pydych z Instytutu Keralla Research. "Od lat walczymy z liczbą wypadków na drogach i choć statystyki się poprawiają, to na tle Europy mamy jedne z najwyższych wskaźników liczby ofiar śmiertelnych tych wypadków. A te są pochodną nie tylko brawury kierowców i ich stanem trzeźwości. Zapominamy, że stan techniczny pojazdów współtworzy bezpieczeństwo na drogach".

W ramach sondażu zapytano w związku z tym przedsiębiorców, czy możliwość pełnego odpisu VAT od zakupu firmowego pojazdu nie tyle skłoniłaby do inwestycji, ale czy zachęciłaby do wymiany samochodów służbowych częściej niż ma to miejsce obecnie.

Prawie 2/3 badanych stwierdziło, że taki czynnik motywowałby ich do odnawiania firmowej floty. 32,3% wskazuje, że "zdecydowanie częściej" niż dotychczas decydowaliby się na wymianę aut na nowe, a kolejne 28,5%, że "raczej częściej".
 
Tylko co piąty ankietowany przedsiębiorca na tak postawione pytanie ocenił, że korzyść tego typu nie miałaby wpływu na odnawianie stanu floty (17,5% odpowiedziało "raczej nie", natomiast 3,4% "zdecydowanie nie").
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane