/  /  /  / Skoda wśród największych firm Europy Środkowej
Skoda

Skoda

Zmień
Początki czeskiej marki to rok 1895, kiedy mechanik Vaclav Laurin, wraz z księgowym Vaclavem Klementem uruchomili produkcję rowerów, co jest dość powszechnym początkiem dla najstarszych współcześnie europejskich marek samochodowych. Jako, iż produkcja rowerów "Slavia" kwitła, panowie postanowili rozszerzyć zakres działalności o produkcję motocykli, co również okazało się dobrym pomysłem. Na początku XX wieku Laurin i Klement postanowili wkroczyć na nowy, dopiero rozwijający się rynek samochodowy, stając się tym samym jednym z czterech najstarszych na świecie producentów samochodów.
Dowiedz się więcej o marce
 

Skoda wśród największych firm Europy Środkowej

Skoda|
null
© Skoda
null

Po raz trzeci z rzędu Skoda Auto uznana została w Europie Środkowej za największą spółkę w sektorze produkcji wyrobów przemysłowych – wynika z ostatniego raportu Deloitte CE Top 500.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Jak podkreślają autorzy opracowania, które powstało przy uwzględnieniu wyników finansowanych za rok 2012, Skoda zajęła równocześnie trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej spółek wszystkich sektorów, również po raz trzeci z rzędu.

Opracowanie Deloitte CE Top 500 zostało przygotowane już po raz siódmy. W raporcie ujęto spółki pochodzące łącznie z 18 krajów w omawianym regionie Starego Kontynentu.

Przypomnijmy, że w roku kalendarzowym 2012 Skoda zwiększyła liczbę samochodów dostarczonych klientom na świecie o 6,8%, notując wynik na poziomie łącznie około 939 200 egzemplarzy. Spółka mogła pochwalić się przychodami na poziomie aż 10,4 mld EUR. Zysk operacyjny spółki z Mlada Boleslav wyniósł natomiast około 712 mln EUR.

Zgodnie ze strategią wzrostu Skoda Auto chce do roku 2018 zwiększyć sprzedaż na rynku światowym do poziomu co najmniej 1,5 mln samochodów. Dlatego też firma kontynuuje poszerzanie oferty modelowej i podkreśla, że to największa modelowa ofensywa w historii marki. Tylko w roku bieżącym dyrekcja Skoda Auto postanowiła wprowadzić na rynek aż 8 nowych lub zmodernizowanych modeli samochodów.

Na koniec dodajmy, że liderem całego zestawienia Deloitte CE Top 500 została firma PKN Orlen, która reprezentuje sektor energetyka/zasoby naturalne.


Autor: Rafał Żaglewski
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama