/  /  /  / Nowa Skoda Octavia zadebiutuje w Polsce na początku 2013 [VIDEO]
Skoda

Skoda

Zmień
Początki czeskiej marki to rok 1895, kiedy mechanik Vaclav Laurin, wraz z księgowym Vaclavem Klementem uruchomili produkcję rowerów, co jest dość powszechnym początkiem dla najstarszych współcześnie europejskich marek samochodowych. Jako, iż produkcja rowerów "Slavia" kwitła, panowie postanowili rozszerzyć zakres działalności o produkcję motocykli, co również okazało się dobrym pomysłem. Na początku XX wieku Laurin i Klement postanowili wkroczyć na nowy, dopiero rozwijający się rynek samochodowy, stając się tym samym jednym z czterech najstarszych na świecie producentów samochodów.
Dowiedz się więcej o marce
 

Nowa Skoda Octavia zadebiutuje w Polsce na początku 2013 [VIDEO]

Skoda|
null
© Skoda
nullnullnullnullnullnullnull

Oto pierwsze oficjalne zdjęcia, które prezentują model Skoda Octavia po zmianach generacyjnych. Zapraszany do obejrzenia deski rozdzielczej najnowszego produktu spółki z Mlada Boleslav.

Octavia to najważniejszy z produktów marki, który wciąż bije rekordy popularności i jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce od 2009 roku. Debiut trzeciej generacji samochodu stanowi ze zrozumiałych względów duże wydarzenie.

"Model Octavia to serce marki - zapewnia prezes Winfried Vahland. "Ten samochód uosabia nasze najbardziej wartościowe geny w najlepszym tego słowa znaczeniu: duża ilość miejsca, wysoka jakość, precyzyjne wykonanie, nowoczesne technologie, ponadczasowa stylistyka, funkcjonalność oraz korzystny stosunek ceny do jakości".

Mimo, że Octavia III jest od poprzednika o 90 mm dłuższa, o 45 mm szersza, a rozstaw osi zwiększył się o 108 mm, masa pojazdu jest niższa nawet o 102 kg. Pojemność bagażnika wynosi rekordowe 590 litrów.
   
Jak każda Skoda, nowa Octavia jest pełna "Przemyślanych rozwiązań". Dwustronna wykładzina bagażnika i skrobaczka do szyby umieszczona w pokrywie od wlewu paliwa to elementy montowane po raz pierwszy w tym aucie. Liczne schowki i haczyki, specjalne miejsce na kamizelkę odblaskową czy praktyczny pojemnik na odpadki pomogą zachować wnętrze Octavii w czystości.

Octavia oferuje szereg innowacyjnych technologii dotychczas znanych głównie z samochodów klasy wyższej. Aktywny tempomat z automatyczną regulacją odstępu (Adaptive Cruise Control) utrzymuje stałą odległość do poprzedzającego pojazdu, a funkcja Intelligent Light Assistant automatycznie dostosowuje pracę świateł drogowych.

Ponadto, kierowca ma możliwość wyboru profilu jazdy i dopasowania go do własnych wymagań (Drive Set-Up).
Ważnym elementem przy projektowaniu Octavii III był aspekt bezpieczeństwa. Kontrola odstępu z funkcją awaryjnego hamowania (Front Assistant), asystent pasa ruchu (Lane Assist), hamulec antykolizyjny (Multicollision Brake), funkcja wykrywania zmęczenia (Driver Activity Assistant) i liczne zabezpieczenia uaktywniające się podczas wypadku zapewnią ochronę pasażerom w każdych warunkach.

Ponadto, nowa Skoda Octavia może być wyposażona aż w 9 poduszek powietrznych, w tym poduszkę chroniącą kolana kierowcy i tylne, boczne poduszki powietrzne.

W samochodzie dostępne będą cztery nowoczesne silniki benzynowe TSI, a także cztery jednostki wysokoprężne TDI do wyboru. Octavia GreenLine (1.6 TDI/110 KM), która według danych fabrycznych będzie spalać zaledwie 3,4 l paliwa na 100 km i emitować 89 g/km CO2, a także wersja zasilana gazem, zostały przewidziane na późniejszy okres.

Samochód dostępny będzie zarówno z manualną skrzynią biegów, jak i z przekładnią DSG.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane

Najnowsze wiadomości - Skoda

Reklama