/  /  /  / SEAT świętuje 60 lat produkcji samochodów
SEAT

SEAT

Zmień
Marka SEAT powstała w latach 50-tych dwudziestego wieku jako spółka tworzona przez hiszpański Narodowy Instytut Przemysłu, sześć banków oraz markę Fiat, na którego licencjach opierały się pierwsze produkty hiszpańskiego producenta. W tym czasie na stu mieszkańców Hiszpanii przypadało około trzech pojazdów. Działalność pierwszej fabryki Seata zapoczątkowana została w roku 1953, w Barcelonie.
Dowiedz się więcej o marce
 

SEAT świętuje 60 lat produkcji samochodów

SEAT|
null
© SEAT
null

Zaledwie dwa dni temu hiszpańska firma SEAT SA świętowała okrągłe 60-lecie od momentu uruchomienia produkcji pierwszego samochodu w swojej historii. Jako pierwszy linię montażową opuścił egzemplarz SEAT 1400.

Jako przedsiębiorstwo, firma SEAT (nazwa jest skrótem od "Sociedad Espanola de Automoviles de Turismo"), powstała w maju 1950 roku. Obecnie siedzibą koncernu jest Martorell koło Barcelony.

Do dziś łączna produkcja w zakładach SEAT przekroczyła łącznie poziom 16 mln egzemplarzy. Na rynki eksportowe poza Hiszpanią trafia ponad 80% samochodów. Auta ze znaczkiem SEAT na masce można kupić na rynkach europejskich i nie tylko dzięki sieci sprzedaży obejmującej ponad 1 800 placówek w różnych częściach świata.

Jako ciekawostkę warto dodać, że poza Hiszpanią niektóre modele marki SEAT wytwarza się też w Europie dzięki współpracy z innymi zakładami produkcyjnymi w sieci Volkswagen Group: tymi modelami jest SEAT Alhambra (Portugalia), miejski Mii (Słowacja) oraz nowe Toledo (Czechy).


Autor: Rafał Żaglewski
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama