/  /  /  / Mocny diesel Fiata w saabach 9-3
Saab

Saab

Zmień
Marka Saab powstała w 1937 w ekspresowym tempie, jako jednostka mająca wyprodukować samoloty mające bronić neutralności Szwecji podczas drugiej wojny światowej. Po wojnie, gdy zagrożenie minęło, włodarze marki postanowili zająć się produkcją samochodów aby w ten sposób wykorzystać moce produkcyjne przedsiębiorstwa. Prace nad osobowym autem rozpoczęły się już w 1944 roku, efektem był model 92.
Dowiedz się więcej o marce
 

Mocny diesel Fiata w saabach 9-3

Automotive News Europe (Luca Ciferri)|
null
© Saab
null

Specjaliści z Fiata opracowali wysokowydajne wersje czterocylindrowego silnika wysokoprężnego. Jedna z nich zadebiutuje w nowej gamie modelu Saab 9-3.

Włoski Fiat prowadzi rywalizację z BMW w pracach nad wysokowydajnymi jednostkami diesla, które mogą stanowić napęd w modelach marek z segmentu premium. Punktem odniesienia jest uzyskanie mocy na poziomie 100 KM  przypadających na litr pojemności skokowej silnika. BMW ma w ofercie motor 2-litrowy generujący 204 KM, co daje 102 KM mocy na litr pojemności silnika.

Odpowiedzią specjalistów z Fiat Powertrain Technologies jest zmodyfikowany diesel 1.9 dysponujący 180 KM, czyli 94,7 KM na litr pojemności. Ta właśnie jednostka niedługo będzie oferowana w gamie Saaba 9-3.

Obecnie fiatowski silnik 1.9 ma moc 150 KM, czyli 78,5 KM na litr pojemności.

180-konny diesel będzie mógł być wykorzystany również w autach innych marek. Na uwagę zasługuje fakt, że jeszcze jednak wersja tego silnika o mocy 190 KM (czyli 100 KM na litr pojemności skokowej) jest obecnie w fazie przygotowań do wykorzystania wyłącznie w autach marek należących do Fiat Group Automobiles. Latem przyszłego roku będzie można ją zobaczyć pod maską Lancii Delty HPE.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane

Najnowsze wiadomości - Saab

Reklama