/  /  /  / Fabryka Saaba wznowiła produkcję
Saab

Saab

Zmień
Marka Saab powstała w 1937 w ekspresowym tempie, jako jednostka mająca wyprodukować samoloty mające bronić neutralności Szwecji podczas drugiej wojny światowej. Po wojnie, gdy zagrożenie minęło, włodarze marki postanowili zająć się produkcją samochodów aby w ten sposób wykorzystać moce produkcyjne przedsiębiorstwa. Prace nad osobowym autem rozpoczęły się już w 1944 roku, efektem był model 92.
Dowiedz się więcej o marce
 

Fabryka Saaba wznowiła produkcję

Saab|
null
© Saab
nullnullnull

Dziś o godzinie 10:00 fabryka firmy Saab Automobile w szwedzkim Trollhattan wznowiła produkcję. Z powodu trudnej sytuacji finansowej spółki przerwa trwała od 6 kwietnia.

Zgodnie z aktualnymi informacjami, szwedzka fabryka ma do zrealizowania ponad 6 500 zaległych zamówień, których z powodu przestoju nie udało się wcześniej wyprodukować. W sumie Saab ma od klientów na świecie zamówienia na ponad 8 100 samochodów, włączając w to około 1 600 sztuk modelu 9-4X. Powyższa liczba obejmuje prawie 1 300 pojazdów, które zostały zamówione przez chińską firmę Pang Da Automotive po wcześniejszym przekazaniu kwoty 30 mln EUR w formie płatności za transakcję.

W ramach podpisanego niedawno listu intencyjnego Pang Da i Spyker (właściciel Saab Automotive) utworzą dystrybucyjną spółkę joint-venture, w której obejmą po połowie udziałów, oraz produkcyjną spółkę joint-venture, która zajmie się produkcją samochodów marki Saab jak również samochodów własnej, osobnej marki (tzw. „brand-child”) w Chinach.

W tej drugiej spółce Saab Automobile posiadać będzie maksymalnie 50% udziałów, zaś Pang Da wraz z wybranym w tym celu producentem będą właścicielami pozostałych udziałów.

Oprócz wspomnianej kwoty 30 mln EUR firma Pang Da ma jeszcze kupić następną partię samochodów za 15 mln EUR.

Ponadto, Pang Da nabędzie akcje firmy Spyker za łączną kwotę 65 mln EUR, przy cenie jednej akcji wynoszącej 4,19 EUR (średnia ważona z ostatnich dziesięciu dni sesyjnych), stanowiące maksymalnie 24% kapitału Spykera przy pełnym rozwodnieniu oraz będzie miał prawo do powołania członka rady nadzorczej w spółce Spyker i/lub Saab Automobile.

Jak informuje generalny importer, pomimo przerwy w produkcji aktywność klientów w salonach Saab jest wciąż bardzo wysoka. „Nasi dealerzy podpisali w tym oraz w ubiegłym miesiącu większą ilość zamówień niż np. w styczniu oraz marcu tego roku - mówi Marcin Posłuszny z Polar Import Polska.

Największą popularnością w Polsce cieszy się obecnie model Saab 9-3 Griffin z benzynowym turbodoładowanym silnikiem 2.0t/163 KM, którego oferuje się w cenie 95 900 zł brutto z bogatym wyposażeniem w standardzie.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane

Najnowsze wiadomości - Saab

Reklama