/  /  / Więcej o marce
Renault

Renault

Zmień
Historia marki Renault początek ma w roku 1898, kiedy to 20 letni Louis Renault wyprodukował w szopie, w miejscowości Billancourt swój pierwszy automobil. W roku następnym Louis, wraz ze swoim starszym bratem Marcelem zarejestrowali firmę Les Freres Renault- Bracia Renault- produkująca czterokołowe pojazdy, wyposażone w jednocylindrowe silniki oraz skrzynię biegów.
Dowiedz się więcej o marce
 
null
© Renault
nullprawy tył.JPGpzód.jpgkangoo express new.jpgRenault Kaleos (5).JPGRenault Kaleos (6).JPG002.jpg004.jpgprawy przód.JPGprawy tył.JPGprzód.jpgRenault Megane Generationprawy tył.JPGprzód.JPGZdjęcie 1088633921.jpgZdjęcie 1088633922.jpgnullnull
Historia marki Renault początek ma w roku 1898, kiedy to 20letni Louis Renault wyprodukował w szopie, w miejscowości Billancourt swój pierwszy automobil. W roku następnym Louis, wraz ze swoim starszym bratem  Marcelem zarejestrowali firmę Les Freres Renault- Bracia Renault- produkująca czterokołowe pojazdy, wyposażone w jednocylindrowe silniki oraz skrzynię biegów.

Podczas pierwszej wojny światowej francuska firma przestawiła się na militarny profil produkcji. Fabryka Renault tworzyła wówczas takie konstrukcje, jak silniki lotnicze, ciągniki artyleryjskie, ciężarówki oraz czołgi. W okresie międzywojennym Renault przeżywało okres prawdziwej prosperity, przerwany jednak wybuchem drugiej wojny światowej, kiedy to zatrudniająca 45tys. osób fabryka w Billancourt została najpierw przejęta przez niemieckiego okupanta, a następnie zbombardowana przez aliantów. Lata powojenne to stopniowe odbudowywanie pozycji Renault z udziałem państwa. Aż do połowy lat sześćdziesiątych prezentowane przez Renault modele to pojazdy małolitrażowe. Dopiero w roku 1965 zaprezentowano Renault 16 z silnikiem o pojemności 1,5 litra, który zdobył tytuł samochodu roku 1966. Na początku lat siedemdziesiątych Renault zaprezentowało model 5, który, będąc niewielkim, małolitrażowym pojazdem świetnie odnalazł się na rynku w czasach kryzysu naftowego. Lata osiemdziesiąte to premiery tak dobrze dzisiaj znanych modeli jak dostawcze Trafiic, czy Master, rewolucyjny jak na owe czasy Espace, czy poprzednik modelu Megane- Renault 19. Marka, która na początku produkowała rocznie około osiemdziesięciu, wyposażonych w silniki producentów zewnętrznych, pojazdów, obecnie wytwarza samochody osobowe, użytkowe, sportowe ale również maszyny potrzebne do produkcji aut oraz wagony kolejowe, czy ciągniki rolnicze. Zatrudnia na całym świecie ponad 140tys. pracowników oraz posiada udziały w takich markach jak Nissan, Infiniti, Dacia, Lada oraz Renault.