/  /  / Clio
Renault Clio

Renault Clio

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Małe
Cena35 900 zł - 92 900 zł (aktualizacja: 2016-12-09)
Emisja CO284 g/km - 135 g/km
Żużycie paliwa3,2 L/100km - 5,9 L/100km
 
null
© Renault
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull
Historia Renault Clio rozpoczęła się podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu w roku 1990 i od tego czasu auto stało się jednym z najchętniej kupowanych samochodów francuskiej marki. Obecnie na rynku dostępna jest już czwarta generacja, która zadebiutowała w 2012r. Zaliczana jest ona do klasy małych aut miejskich (segment B). Renault Clio jest pierwszym samochodem, który dwukrotnie zdobywało tytuł „Samochód Roku”. Po raz pierwszy miało to miejsce w 1991 roku, a trzecia generacja powtórzyła ten wynik w roku 2006. Obecna generacja modelu produkowana jest w zakładach położonych we francuskim Flins we Francji.

Najnowsza, IV generacja zgodnie z ogólnoświatowymi tendencjami jest większa od poprzednika. Długość zwiększyła się o 3,5 cm i wynosi obecnie 4027mm, szerokość wzrosła o 3 cm do 1731mm, choć wysokość zmniejszyła się o 4,5 do poziomu 1448mm. Powiększyła się również powierzchnia bagażnika, która pomieścić może teraz 300 litrów, i może zostać powiększona przez złożenie tylnej kanapy . Linia nowego modelu jest smukła, nadając zarazem sportowego charakteru, który podkreślony jest chociażby rozciągniętymi przednimi reflektorami sięgającymi niewielkich wlotów powietrza.

Renault Clio dostępne jest na razie tylko jako 5-drzwiowy hatchback. Gama jednostek napędowych składa się z dwóch silników diesla i dwóch benzynowych. Podstawowy silnik o pojemności 1.2l znany jest już z poprzedniej generacji tego modeli generuje moc 75 KM. Ponadto zmodernizowane zostały silniki wysokoprężne, co m.in. przyczyniło się do wzrostu wartości momentu obrotowego. Nowością w gamie jest trzycylindrowa jednostka o pojemności zaledwie 0.9l i mocy 90 km. Dzięki zastosowaniu  turbosprężarki silnik ten rozwija 135 Nm i pali średnio 4,5l.
 
Wyposażenie standardowe z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego w porównaniu z poprzednikiem zostało wzbogacone. Obecnie w każdym modelu znajdują się 4 poduszki powietrzne, dwie czołowe i dwie boczne przednie, system antypoślizgowy ABS z układem rozdziału siły hamowania, układ wspomagania nagłego hamowania BAS, a także system stabilizacji toru jazdy ESP oraz układ kontroli trakcji ASR. W testach zderzeniowych organizacji EuroNCAP model ten otrzymał maksymalną ilość 5 gwiazdek.

Głównymi konkurentami nowego Renault Clio są Ford Fiesta, Opel Corsa, Fiat Punto, Seat Ibiza, Hyundai i20, Peugeot 208, Volkswagen Polo, Kia Rio oraz Skoda Fabia.
 

Clio najczęściej porównywany z

Citroen C3
Citroen C3
Ford Fiesta
Ford Fiesta
Kia Rio
Kia Rio
Peugeot 208
Peugeot 208
SEAT Ibiza V
SEAT Ibiza
Skoda Fabia III
Skoda Fabia
Toyota Yaris
Toyota Yaris
Reklama