/  /  /  / Jakie korzyści daje system Rankine'a?
Renault Trucks

Renault Trucks

Zmień
Renault Trucks to francuski producent samochodów ciężarowych, z siedzibą w Saint-Priest koło Lyonu. Historia powstania firmy sięga początków XX wieku, kiedy to Renault zbudował pierwszą ciężarówkę.
Dowiedz się więcej o marce
 

Jakie korzyści daje system Rankine'a?

Renault Trucks|
null
© Renault Trucks
null

W ramach kampanii All For Fuel Eco firma Renault Trucks prowadzi liczne badania z zakresu nowych technologii, które pozwoliłyby na osiągnięcie jeszcze większych oszczędności paliwa.

Projekt, nad którym obecnie pracuje francuski producent, skupia się na odzyskiwaniu energii z gazów spalinowych w oparciu o cykl Rankine'a i dostosowywaniu jej do pojazdów długodystansowych, co w rezultacie mogłoby zredukować zużycie paliwa o kilka procent.

Renault Trucks od lat poświęca wiele uwagi tematyce konsumpcji paliwa. Autorski projekt producenta, czyli pakiet rozwiązań Optifuel, pozwala na zredukowanie poziomu zużycia paliwa nawet o 15%. Mimo tak dobrych wyników firma nie ustaje w poszukiwaniu jeszcze skuteczniejszych technologii.

Obecnie prowadzone są badania nad zastosowaniem systemu polegającego na odzyskiwaniu energii z gazów spalinowych (proces znany pod nazwą cyklu Rankine'a). Energia ta miałaby zasilać komponenty elektryczne i osprzęt dodatkowy w ciężarówkach dalekobieżnych, co w praktyce oznacza zmniejszenie obciążenia alternatora, a zatem redukcję poziomu zużycia paliwa.

System oparty na cyklu Renkine'a umożliwia zamianę energii cieplnej w energię elektryczną. Odzyskana entalpia spalin jest następnie zamieniana na energię elektryczną przy użyciu sprzężonego z turbiną generatora.

"Prawie 30% zbiornika paliwa jest bezpowrotnie tracone w formie ciepła - tłumaczy Dimitri Lortet, manager rozwoju silników. "Dzięki systemowi Rankine'a możemy odzyskać część energii zawartej w gazach spalinowych i zamienić ją na energię elektryczną".

W praktyce system Rankine'a oznacza redukcję poziomu zużycia paliwa rzędu 5%-10%.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama