/  /  / Panamera
Porsche Panamera

Porsche Panamera

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Luksusowe
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
Porsche Panamera
© Porsche
Porsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche PanameraPorsche Panamera
Porsche znane jest na całym świecie ze swoich sportowych samochodów, jednak włączając do produkcji najpierw model Cayenne, a obecnie również Panamera wszedł w nieznane dla siebie dotychczas obszary rynku, zapewniając wysokie zdolności sportowe i komfort. Auto to zaliczane jest do klasy luksusowych limuzyn w grupie premium. Sama nazwa powstała w hołdzie Porsche 550 Spyder, który odnosił zwycięstwa w wyścigu Carrera Panamericana. Panamericana to z kolei nazwa szlaku łączącego obie Ameryki, od przylądka Horn po Alaskę. Premiera tego modelu odbyła się podczas salonu samochodowego w Szanghaju w kwietniu 2009 roku. W Polsce zaś oficjalna prezentacja odbyła się dopiero we wrześniu tego samego roku. Gabaryty samochodu są naprawdę sporę, gdyż jego długość wynosi 4,97 metra, szerokość 1,93 metra, zaś wysokość 1,42 metra. Całość konstrukcji wykonana jest ze stopów aluminium dzięki czemu udało się osiągnąć niską masę własną pojazdu, wynoszącą 1770 kg. Panamera może być napędzana zarówno tylko na tylną oś jak i na wszystkie koła. A zasilające układ napędowy silniki V8 wyposażone zostały w bezpośredni wtrysk benzyny. Ponadto jako dodatkową opcję wybrać można pneumatyczne zawieszenie, dzięki któremu jazda jest jeszcze bardziej komfortowa. Jako opcja występuje również dwusprzęgłowa automatyczna skrzynia biegów PDK. Produkcja tego modelu odbywa się w rozbudowanej fabryce w Lipsku w Niemczech, obok modelu Cayenne. Silniki zaś dostarczane są z macierzystego zakładu w Zuffenhausen, a lakierowane elementy nadwozia z fabryki Volkswagena w Hanowerze.

   Porsche Panamera to pierwszy 5-drzwiowy hatchback wyprodukowany przez niemiecką markę. Mimo tego, patrząc na auto można bez problemu odczytać kto jest jego producentem, gdyż auto posiada szereg cech i odniesień charakterystycznych dla Porsche. Sam wygląd jest bardzo agresywny i nasuwa skojarzenia z autem sportowym. Dzieje się tak za sprawą mocno opadającej linii dachu, typowej dla pojazdów typu coupe, która zakończona jest dużą klapą bagażnika. Przednie lampy stylizowane są na wzór tych z modelu 911, podobnie jak układ maski w kształcie litery V. W oczy rzucają się ponadto trzy oddzielne wloty powietrza w zderzaku oraz wyloty powietrz chłodzącego hamulce w linii bocznej. Mocno zaznaczone zostały również nadkola auta oraz zakończenia rur wydechowych.

   Porsche Panamera jak przystało na samochód luksusowy jest bardzo bogato wyposażone w elementy zapewniające bezpieczeństwo podróżnym. W standardzie znajduje się 8 poduszek powietrznych, obejmujące poduszki czołowe, boczne przednie, kurtyny powietrzne od słupka A do C oraz poduszki kolanowe kierowcy i pasażera. W każdym modelu znajduje się również system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania ABS, system stabilizacji toru jazdy PSM, układ kontroli trakcji MSR, wspomaganie nagłego hamowania BA z funkcją stabilizacji przyczepy oraz system wczesnego wykrywania dachowania. Za dodatkową opłatą otrzymać można jeszcze poduszki boczne w tylnych fotelach. Testy zderzeniowe EuroNCAP na tym modelu nie zostały przeprowadzone.

   Jedynym samochodem do którego można porównać Porsche Panamera to należący do klasy niżej Mercedes CLS.
 

Panamera najczęściej porównywana z

Aston Martin Rapide
Aston Martin Rapide
Audi A7
Audi A7
Audi A8
Audi A8
Bentley Mulsanne
Bentley Mulsanne
BMW 6
BMW 6
Mercedes CLS
Mercedes CLS
Mercedes S
Mercedes S
Reklama