/  /  / Boxster
Porsche Boxster

Porsche Boxster

Zmień
SegmentSportowo Rekreacyjne / Klasa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
null
© Porsche
nullnullnullnull
Porsche Boxster to jeden z dwóch najmniejszych i najlżejszych pojazdów w gamie producenta ze Stuttgartu. Zaliczany jest on do klasy średniej w grupie aut sportowo-rekreacyjnych, a na jego bazie powstał również model Cayman. Boxster nawiązywać miał do historycznych modeli Porche takich jak Speedster oraz 550 Spyder. Jako auto z centralnie umieszczonym silnikiem zadebiutowało na rynku w 1996 roku zastępując Porsche 968, które posiadało silnik umieszczony z przodu. Sama nazwa pochodzi od kombinacji dwóch słów – „boxer”, czyli silnik o przeciwlegle umieszczonych cylindrach, a także „roadster” co oznacza dwumiejscowy samochód bez dachu. Obecnie oferowana jest druga generacja auta, a jej premiera odbyła się na salonie w Genewie w 2012 roku.

Nowy model jest większy, ale też lżejszy i bardziej oszczędniejszy od swojego poprzednika. Samochód ma długość 4374 mm (+59 mm) i szerokość 1801 mm (bez zmian). Na uwagę zasługuje większy rozstaw osi – 2 475 mm to o 60 mm więcej niż poprzednik. Samochód ma bagażnik o poj. 280 litrów. Boxster oferowany jest w dwóch wariantach silnikowych. Słabszy silnik ma poj. 2.7 litra i moc 265 KM. Samochód przyspiesza do setki w 5,8 sekundy (ze skrzynią PDK nawet o 0,1 sek. szybciej) i rozwija maksymalną prędkość 264 km/h. Druga jednostka ma pojemność 3,4 litra i mocy 315 KM. W tym przypadku osiągi są więcej niż zadowalające – 5,1 sekundy od 0 do 100 km/h i prędkość maksymalna 279 km/h.

Podczas wystawy New York Auto Show 2013, Boxster (i bliźniaczy Cayman) zostały ogłoszone najlepszymi autami sportowymi roku na świecie (World Performance Car 2013). Zwycięzcy wybierani są przez międzynarodowy zespół złożony z 66 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 krajów. Jurorzy wybierani są przez komitet konkursu World Car, który bierze pod uwagę wiedzę, doświadczenie, wiarygodność oraz autorytet poszczególnych dziennikarzy.
Głównymi konkurentami Porsche Boxster są Audi TT oraz Nissan 370Z.
 

Boxster najczęściej porównywany z

Audi TT
Audi TT
BMW 4
BMW 4
Jaguar F-Type
Jaguar F-Type
Lexus RC
Lexus RC
Nissan Leaf
Nissan Leaf
Nissan 370Z
Nissan 370Z
Porsche 911
Porsche 911
Reklama