/  /  /  / Najtańsze 100 km w klasie
Peugeot

Peugeot

Zmień
Historia rodziny Peugeot sięga korzeniami XV wieku, kiedy to zamieszkiwała ona tereny południowej Francji. W 1810 roku należący do rodziny Peugeot młyn przekształcony został przez braci Jean-Pierre oraz Jean-Frederic w odlewnię stali i zakład produkcji pił taśmowych, pod szyldem Peugeot Freres (Bracia Peugeot). W roku 1858 marka Peugeot została zarejestrowana, zajmowała się wówczas produkcją rozmaitych urządzeń użytku domowego jak maszyny do szycia, czy młynki do kawy.
Dowiedz się więcej o marce
 

Najtańsze 100 km w klasie

Samar.pl|
null
© Porsche
nullnullnull

W dobie wysokich cen paliw najbardziej poszukiwane są samochody o jak najniższym spalaniu. Polakom zawsze daleko było do amerykańskiego stylu z dwudziestego wieku, kiedy kupowano samochody z potężnymi silnikami, nie bacząc na zużycie paliwa ze względu na jego niskie ceny. Jednak od kilku lat niemal wszystkie największe koncerny motoryzacyjne bardzo konkurują w obniżeniu spalania.

Co ciekawe, dzięki nowoczesnym hybrydom, ekonomii nie musimy okupywać słabymi osiągami. Jeśli chcemy kupić samochód luksusowy i szybki możemy zainwestować w Porsche Panamera z benzynowym silnikiem o mocy 321 koni mechanicznych, współpracującym z 95-konnym silnikiem elektrycznym – razem przeszło 400 KM. Samochód ten rozpędza się do 100 km/h w 5,5 sekundy i osiąga nawet 270 km/h. Zużycie paliwa jest tak niskie, jak w najoszczędniejszych samochodach miejskich – według producenta wynosi 3,1 litra na sto kilometrów. Nawet zwiększając podany przez producenta poziom spalania o 50%, przy tych osiągach wydaje się niemożliwie niski.

Porsche Panamera jest jednak samochodem dostępnym tylko dla najzamożniejszych. Przedstawiciel bogatej klasy średniej może zdecydować się na Toyotę Prius, samochód kompaktowy, przydatny zarówno w mieście, jak i na wakacje, który dzięki napędowi hybrydowemu z opcją ładowania akumulatorów w domu, spala zaledwie 2,1 litra na dystansie 100 kilometrów.

Ludziom niechętnym silnikom elektrycznym, a poszukującym taniego, małego i wygodnego samochodu, można polecić Renault Clio z półtoralitrowym silnikiem diesla pod maską. Ten samochód rozwija moc 90 koni mechanicznych, jest w stanie przekroczyć 180 km/h, a spala średnio 3,2 litra na sto kilometrów. Producent deklaruje, że na pokonanie 100-kilometrowej trasy wystarczą równo 3 litry oleju napędowego.

Jeśli komuś zależy na większym aucie, a ma węża w kieszeni, może kupić SUV-a Nissana, popularny model Qashqai z silnikiem diesla o mocy 130 KM. Zużycie paliwa nie przekracza 4,5 litra. Trochę mniejszy Peugeot 2008 spala jeszcze mniej, bo zaledwie 4 litry, jednak jego najoszczędniejszy silnik ma znacznie mniejszą moc – 68 koni mechanicznych.

A jak najtaniej przejechać sto kilometrów z wiatrem we włosach? Należy kupić smarta fortwo cabrio z malutkim silnikiem diesla. Ta jednostka napędowa o pojemności 800 cm3 i mocy 54 KM zadowoli się 3,3 l paliwa na tym dystansie.

Kupując jeden z wymienionych samochodów nie pozostaje nic innego, tylko jeździć i cieszyć się jazdą, a od wizyty do wizyty przy dystrybutorze można zapomnieć, jak drogie mamy paliwa…
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama