/  /  / Zafira Tourer
Opel Zafira Tourer

Opel Zafira Tourer

Zmień
SegmentVany / Klasa Niższa Średnia
Cena77 950 zł - 114 050 zł (aktualizacja: 2017-05-05)
Emisja CO2125 g/km - 182 g/km
Żużycie paliwa4,7 L/100km - 7,9 L/100km
 
null
© Opel
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull
Opel Zafira to pierwszy minivan, który posiadał trzeci rząd siedzeń umożliwiający przewóz nawet 7 osób. Model ten zadebiutował podczas salonu samochodowego we Frankfurcie w 1997 roku, jednak w sprzedaży pojawił się dopiero w 1999 roku. W tym czasie był to też jedyny van produkowany przez niemiecką markę. W oficjalnej segmentacji zaliczany jest do klasy średniej niższej w grupie aut typu van. Druga generacja została zaprezentowana na salonie samochodowym w Genewie w 2005 roku. Została ona stworzona na płycie podłogowej modelu Astra III, z którą dzieli również kilka komponentów technicznych. W porównaniu do poprzednika auto wyraźnie urosło. Długość zwiększyła się o 15 cm, a szerokość o 6 cm. Zmniejszeniu uległa jedynie wysokość z 1,68 metra do 1,63 metra. Z nowości pojawił się znany już w Astrze system zawieszenia IDSPlus z elektronicznym układem stałej kontroli amortyzacji CDC. Pojawił się również system biksenonowych reflektorów adaptacyjnych o dynamicznym doświetlaniu krzywej zakrętu współpracujący z układem kierowniczym. Podobnie jak w poprzedniku wnętrze można było aranżować w dowolny sposób bez kłopotliwego wyjmowania foteli. System ten otrzymał nazwę Flex7 i pozwala na schowanie foteli w podłodze, po złożeniu których otrzymywaliśmy niemal zupełnie płaską powierzchnię bagażnika. Opel Zafira został doceniony przez klientów i otrzymał nagrodę „Złotej Kierownicy” w kategorii najlepszy kompaktowy van roku 2005, przyznaną przez czytelników niemieckiego tygodnika „Bild am Sonntag”. Produkcja tego modelu odbywała się w zakładach Opla w Bochum w Niemczech oraz w Gliwicach w Polsce.

W 2011 roku światło dzienne ujrzała kolejna, trzecia już generacja Zafiry. Auto zyskało przyrostek Tourer aby wyraźniej odróżniać się od produkowanej dalej Zafiry drugiej generacji, znacząco mniejszej od swojej następczyni. Taki podział wskazuje dodatkowo konkurentów dla nowego modelu. Dobrym przykładem jest w tym wypadku konkurencja ze strony Forda. Dla dotychczas produkowanej Zafiry rywalem ma być Ford C-Max, zaś dla Tourera S-Max. Wyglądem minivan Opla nawiązuje do najnowszych produktów koncernu- przetłoczenia na drzwiach przywodzą na myśl Insignię, przednie reflektory w kształcie bumerangów hybrydową Amperę, zaś tylne światła, mimo, iż odmienne kształtem, stylem najbardziej przypominają Astrę IV oraz Merivę. Nadwozie auta mierzy 4658 mm długości, przy rozstawie osi 2760 mm, 1884 mm szerokości oraz 1658 mm wysokości. W podstawowej wersji auto występuje jako pięciomiejscowe, jednak jak przystało na potomka prekursorów aut siedmiomiejscowych w klasie kompaktów, w wyższych wersjach wyposażenia auto otrzymuje miejsca dla dwóch dodatkowych pasażerów. Również w bogatszych wersjach dostępne są liczne rozwiązania zwiększające możliwości użytkowe auta, nazwane przez Opla Flex. Dotyczy to foteli drugiego rzędu o szerokim zakresie regulacji, chowanych w podłodze foteli trzeciego rzędu, bagażnika rowerowego wysuwanego ze zderzaka z tyłu auta, czy schowków na szynach, pozwalających w łatwiejszy sposób adaptować wnętrze rodzinnego vana.

Wyposażenie standardowe z zakresu bezpieczeństwa obejmuje czołowe i boczne poduszki powietrzne dla podróżujących z przodu oraz kurtynowe dla pasażerów pierwszego i drugiego rzędu, napinacze pasów bezpieczeństwa  w pierwszym rzędzie siedzeń, mocowania ISOFIX na zewnętrznych fotelach drugim rzędzie, a także system elektronicznej stabilizacji toru jazdy ESP, jak również antypoślizgowy ABS.

Wraz z pojawieniem się normy Euro 6, pod maską Zafiry zostały tylko jednostki turbodoładowane: benzynowe o poj. 1.4 i 1.6 litra oraz diesle o poj. 1.6 i 2 litrów.

Do konkurentów Opla Zafiry Tourer należą Renault Scenie, Citroen C4 Picasso, Ford C-Max, Ford S-Max, Mazda 5, VW Touran, czy Toyota Verso.
 

Zafira Tourer najczęściej porównywany z

Reklama