/  /  /  / Opel z 1-litrowym "sercem"
Opel

Opel

Zmień
Początek firmy Opel to rok 1863, kiedy to Adam Opel produkował w swojej szopie maszyny do szycia oraz rowery. Po jego śmierci w roku 1899, synowie Opla opracowali we współpracy z Friedriechem Lutzmannem pierwszy automobil marki, który nie odniósł sukcesu rynkowego, jednak już następny, wyprodukowany w 1899 okazał się niezawodnym i dość niedrogim modelem, który przysporzył producentowi popularności.
Dowiedz się więcej o marce
 

Opel z 1-litrowym "sercem"

OPEL|
null
© Opel
null

Miejski Adam jest pierwszym modelem Opla, w którym będzie montowany nowy, wykonany w całości z aluminium silnik benzynowy 1.0 ECOTEC, gdzie postawiono na bezpośredni wtrysk paliwa i turbodoładowanie.

Ten "kieszonkowy" silnik będzie oferowany w dwóch konfiguracjach, rozwijających moc 90 KM lub 115 KM. W obu wersjach silnik 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo wytwarza maksymalny moment 166 Nm już przy 1800 obr./min. To o prawie 30% więcej siły pociągowej niż w przypadku wolnossącego silnika 1.6 przy tej samej prędkości obrotowej. W wersji 115 KM płaski odcinek krzywej momentu obrotowego sięga 4700 obr./min.

Kolektor wydechowy, umieszczony wewnątrz aluminiowej głowicy cylindrów, jest połączony śrubami bezpośrednio z chłodzoną cieczą turbosprężarką o małej bezwładności. Ta kompaktowa konstrukcja zapewnia szybkie doładowanie w celu uzyskania dużej mocy przy niskich obrotach.

Jak podkreśla niemiecka marka, nowy silnik 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo charakteryzuje się wzorową kulturą pracy oraz wyjątkowo niskim poziomem hałasu i wibracji jak na jednostkę trzycylindrową, przewyższając pod tym względem wielu czterocylindrowych rywali.

Trzycylindrowe "serce" Adama połączono z również nową manualną skrzynią biegów o 6 przełożeniach. W stanie suchym waży ona zaledwie 37 kg, czyli jest o około 30% lżejsza od swojego obecnego odpowiednika.

W nowej przekładni, zapewniającej najwyższy komfort i precyzję zmiany przełożeń dzięki krótkiemu skokowi lekko pracującej dźwigni, zastosowano wiele udoskonaleń wprowadzonych niedawno przez firmę Opel. Zaliczają się do nich koła zębate z szerszymi, asymetrycznymi zębami, a także synchronizatory trójstożkowe dla pierwszego i drugiego biegu oraz dwustożkowe dla trzeciego i czwartego biegu. Ponadto zsynchronizowany jest bieg wsteczny.

Nowe skrzynie biegów o wysokiej kulturze pracy będą stopniowo wprowadzane także w innych modelach pojazdów marki Opel.

Adam z nowym silnikiem w wersji 90 KM zużywa w cyklu mieszanym tylko 4,3 litra paliwa na 100 kilometrów przy emisji CO2 wynoszącej zaledwie 99 g/km (dane wstępne zmierzone według procedury NEDC).
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama