/  /  /  / Opel Adam gotowy do międzynarodowych rajdów
Opel

Opel

Zmień
Początek firmy Opel to rok 1863, kiedy to Adam Opel produkował w swojej szopie maszyny do szycia oraz rowery. Po jego śmierci w roku 1899, synowie Opla opracowali we współpracy z Friedriechem Lutzmannem pierwszy automobil marki, który nie odniósł sukcesu rynkowego, jednak już następny, wyprodukowany w 1899 okazał się niezawodnym i dość niedrogim modelem, który przysporzył producentowi popularności.
Dowiedz się więcej o marce
 

Opel Adam gotowy do międzynarodowych rajdów

Opel|
null
© Opel
null

W listopadzie wraz z modelem Adam Cup Opel powrócił do sportu samochodowego. Międzynarodowy salon w Genewie będzie okazją do prezentacji kolejnego osiągnięcia firmy: jest to studyjna wersja powstała na bazie niedawno wypuszczonego na rynek miejskiego modelu Adam, skonstruowana z uwzględnieniem przepisów FIA odnoszących się do klasy R2.

W tym roku planowane jest zakończenie prac nad modelem i uzyskanie homologacji. Poszerzając ofertę o ten pojazd, Opel stawia kolejny krok w realizacji nowej strategii powrotu do sportu samochodowego. Adam R2 ścigać się będzie już wkrótce na trasach całej Europy.

Adam R2 napędzany jest silnikiem Ecotec 16V o pojemności 1,6 litra ze zmiennymi fazami wałka rozrządu, o mocy około 185 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym około 190 Nm w trybie rajdowym. Samochód został wyposażony w sekwencyjną 5-biegową skrzynię biegów Sadev oraz samoblokujący mechanizm różnicowy z blokadą wielotarczową.

Regulowane zawieszenie z możliwością ustawienia trybu do jazdy po nawierzchni asfaltowej lub szutrowej gwarantuje maksymalną przyczepność i dynamikę prowadzenia.

Układ hamulcowy zaopatrzony w hydrauliczny hamulec ręczny typu „fly-off”, czterotłoczkowe zaciski Brembo oraz regulację ciśnienia zapewnia wyjątkową skuteczność hamowania.

Opel Adam i ponad 20 000 zamówień

Wnętrze R2 ma wszystkie cechy profesjonalnego samochodu rajdowego, a szereg detali uwzględniono już w specyfikacji, która ma zostać zatwierdzona w tym roku przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA).

Wyposażenie samochodu obejmuje: gamę zintegrowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa; fotele sportowe Sparco Competition kompatybilne z systemem bezpieczeństwa kierowcy HANS; kabinę z ciekłokrystalicznym sygnalizatorem zmiany biegów, lampką kontrolną i komputerem pokładowym Monit; centralny panel sterowania, lampkę do czytania map oraz system gaśniczy.

R2 powstał na bazie nowego wariantu Adam Cup. To pierwszy krok w realizacji nowego programu, w ramach którego Opel chce skupić się na promowaniu idei zawodów amatorskich w Europie w celu umożliwienia młodym, utalentowanym kierowcom osiągania sukcesów w tej dziedzinie sportu.

W sezonie 2013 na trasy wyścigów w Niemczech i we Francji wyjedzie około 40 sztuk modelu Adam Cup.

Zwycięzca Junior Rally (dla zawodników w wieku do 27 lat), rozgrywanego w Niemczech w ramach wspieranego przez markę Opel pucharu ADAC Opel Rally Cup, awansuje do klasy R2 i w kolejnym sezonie otrzyma szczególne wsparcie ze strony koncernu i ADAC.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama