/  /  / Corsa
Opel Corsa

Opel Corsa

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Małe
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
null
© Opel
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullOpel Corsa FL 2011Opel Corsa FL 2011Opel Corsa FL 2011Opel Corsa FL 2011Opel Corsa FL 2011Opel Corsa FL 2011Opel Corsa FL 2011Opel Corsa FL 2011Opel Corsa FL 2011Opel Corsa FL 2011Opel Corsa FL 2011Opel Corsa FL 2011
Opel Corsa to typowy samochód przeznaczony do ruchu miejskiego. Auto zostało stworzone z myślą o konkurowaniu w coraz bardziej zatłoczonej klasie aut małych (segment B). Model ten istnieje na rynku od 1982 roku, kiedy to z nowych zakładów w Saragossie zjechały pierwsze egzemplarze. Od tego czasu pojazd doczekał się już czterech generacji, z czego tylko w zakładach w Eisenach od 1992 roku wyprodukowano ponad 10 milionów egzemplarzy, co świadczy o ogromnej popularności modelu. Czwarta odsłona została zaprezentowana podczas salonu samochodowego w Londynie w 2006 roku i przyjęła oznaczenie Corsa D. Nie jest to takie samo auto jak modele z początku lat 80-tych, nie tylko pod względem wyglądu, ale również wymiarów. W porównaniu do bezpośredniego poprzednika, nowa Corsa wydłużyła się o 15 cm, do 3,99 m, szerokość zwiększyła się o kolejne 6 cm, zaś wysokość o 5cm,  dochodząc do poziomu 1,44 metra. Nadwozie mogło osiągnąć takie wymiary dzięki zastosowaniu płyty podłogowej opracowanej przy współpracy General Motors z Grupą Fiat (bliźniaczą platformę wykorzystuje Fiat Grande Punto). Model 2006 doceniło nie tylko spore grono nabywców, ale również media, w tym polskie. Pojazd uznano „Autem nr 1 w Polsce” w roku 2007, w plebiscycie magazynu motoryzacyjnego „Auto Świat”. Produkcja odbywa się, oprócz wspominanych zakładów w hiszpańskiej Saragossie i niemieckim Eisenach, także w Rosario w Argentynie, Szanghaju w Chinach, Halol w Indiach, Port Elizabeth w RPA, Bogocie w Kolumbii oraz w Sao Jose dos Campos w Brazylii.

Sylwetce Corsy, występującej jako trzy lub pięciodrzwiowy hatchback nie można odmówić polotu. Mimo, iż dość masywna, to dzięki takim elementom jak odważnie poprowadzona, wznosząca się ku tyłowi dolna linia okien (w wersji 3d zakończona dodatkowo agresywnym łukiem), sporym powierzchniom przeszklonym, czy też przetłoczeniom karoserii, sprawia wrażenie dynamicznej. W roku 2010 Opel Corsa poddany został kuracji odmładzającej. Objęła ona jednak nie zewnętrzne elementy pojazdu, lecz to, co kryje się pod maską- zmieniono zawieszenie oraz gamę jednostek napędowych. Natomiast w 2011 roku odświeżono nadwozie auta. Na przedzie zyskało charakterystyczne dla Opla „orle oczy”, a po ich bokach światła do jazdy dziennej, zmieniono proporcje dolnego oraz górnego wlotu powietrza tak aby optycznie poszerzyć auto. Zastosowano  również inne „wypełnienie” grilla- zamiast poziomych, chromowanych prętów użyto siatki. W 2011r, w Corsie zadebiutował również multimedialny system „Touch and Connect”, obejmujący pięciocalowy ekran dotykowy, mapę 28 krajów, 7 głośników 4x20W, Bluetooth, a także złącza iPod i USB. Gamę benzynowych jednostek napędowych otwiera litrowy silnik o mocy 65KM, zamyka zaś turbodoładowany 192 konny, o pojemności 1.6l (w wersji OPC) . Najsłabszy diesel osiąga 75KM z pojemności 1.3l. Najmocniejszy poszczycić się może 130 końmi mechanicznymi oraz pojemnością 1.7l.

Jak przystało na nowoczesny samochód, Corsa czwartej generacji jest dość dobrze wyposażona w elementy zapewniające bezpieczeństwo podróżującym. W podstawowej wersji znajdują się poduszki powietrzne czołowe kierowcy i pasażera, poduszki boczne w przednich fotelach, kurtyny powietrzne oraz system antypoślizgowy ABS z układem rozdziału siły hamowania EBD. Jako dodatkowa opcja dostępny jest jeszcze elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESP oraz kontrola trakcji TC. Auto spisało się również bardzo dobrze w testach zderzeniowych organizacji EuroNCAP, w których otrzymało maksymalną ilość 5 gwiazdek za ochronę dorosłych pasażerów.

Konkurencją dla Opla Corsy jest Citroen C2, Ford Fiesta, Volkswagen Polo, Seat Ibiza, Toyota Yaris, Mazda 2, Fiat Punto Evo, Renault Clio oraz Skoda Fabia.
 

Corsa najczęściej porównywana z

Fiat Punto
Fiat Punto
Ford Fiesta
Ford Fiesta
Nissan Micra
Nissan Micra
Peugeot 208
Peugeot 208
Renault Clio
Renault Clio
SEAT Ibiza IV FL
SEAT Ibiza
Toyota Yaris
Toyota Yaris
Reklama