/  /  /  /  / Oto serce nowej Astry OPC
Opel Cascada

Opel Cascada

Zmień
SegmentSportowo Rekreacyjne / Klasa Niższa Średnia
Cena112 700 zł - 144 200 zł (aktualizacja: 2017-01-31)
Emisja CO2129 g/km - 172 g/km
Żużycie paliwa4,9 L/100km - 7,3 L/100km
 

Oto serce nowej Astry OPC

Opel|
null
© Opel
nullnullnullnull

Opel oferuje najmocniejszy pod względem stosunku maksymalnego momentu obrotowego do pojemności czterocylindrowy silnik benzynowy w Europie. Wykonana w całości z aluminium jednostka napędowa Astry OPC z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa ma pojemność 1998 cm3 i rozwija 280 KM.

Współczynnik momentu obrotowego, wynoszący 200,2 Nm z jednego litra pojemności, jest wyższy w porównaniu z każdym z jej rywali, a nawet przekracza wartości uzyskiwane w super-samochodach sportowych.

Maksymalny moment obrotowy 400 Nm jest dostępny od 2450 obr./min aż do prawie 5000 obr./min. Płaska charakterystyka krzywej momentu obrotowego w szerokim zakresie prędkości obrotowej silnika gwarantuje, że Astra OPC uzyskuje znakomite osiągi w różnych sytuacjach.

Konstruktorzy firmy Opel wprowadzili wiele daleko idących zmian w turbodoładowanym silniku 2.0 z bezpośrednim wtryskiem paliwa znanym z Insignii, nadając mu bardziej sportową charakterystykę i podnosząc jego moc. Opracowano zupełnie nowy, supernowoczesny układ dolotowy w celu podania maksymalnej ilości powietrza do turbosprężarki. Udoskonalono także samą turbosprężarkę, aby mogła sprostać wyższemu ciśnieniu.

Trwałość sprężarki wzrosła dzięki zastosowaniu nowych komponentów. Gromadzenie ciśnienia rozpoczyna się już przy około 1400 obr./min, dlatego reakcja na mocniejsze wciśnięcie pedału przyspieszenia jest natychmiastowa. Maksymalne ciśnienie doładowania zwiększono do 1,5 bar, czyli o 25 procent w porównaniu z wartością uzyskiwaną w Insignii.

Mocny samochód taki jak Astra OPC powinien zaznaczać swoją obecność na drodze odpowiednim dźwiękiem rozpalającym emocje entuzjastów wyczynowych osiągów. Dlatego w pracach związanych z opracowaniem modelu uczestniczyli także inżynierowie dźwięku. Ich zadaniem było uzyskanie efektownego basowego pomruku typowego dla wszystkich dotychczasowych generacji Astry OPC.

Postarali się oni także o odtworzenie znanego fanom OPC z poprzedniej Astry odgłosu przypominającego hałas silników samolotu odrzutowego słyszalnego w kabinie przy zwiększaniu prędkości obrotowej ze średniego do górnego zakresu. Efekt ten jest szczególnie wyraźny zwłaszcza przy zmianie biegu z trzeciego na czwarty w trakcie przyspieszania.

Obniżenie zużycia paliwa o 12%
Astra OPC wyposażona standardowo w system Start/Stop zużywa 8,1 litra paliwa na 100 kilometrów przy emisji CO2 wynoszącej 189 g/km. To bardzo konkurencyjne wartości w segmencie samochodów o wyczynowych osiągach.

W porównaniu z poprzednią generacją modelu (221 g/km, 9,2 l/km) emisja CO2 i zużycie paliwa spadły odpowiednio o 14 i 12 procent. Dynamiczne coupe rozpędza się od 0 do 100 km/h w zaledwie sześć sekund.

Przed rozpoczęciem produkcji zmodyfikowany silnik Astry OPC poddano morderczym testom. Jednym z nich był test wytrzymałościowy na dystansie 10 000 kilometrów przeprowadzony na trasie Nordschleife na torze Nurburgring w warunkach wyścigowych, co odpowiada 180 000 kilometrów jazdy po normalnych drogach.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama