/  /  /  / Opel szykuje cztery światowe premiery z okazji wystawy Genewa 2013
Opel

Opel

Zmień
Początek firmy Opel to rok 1863, kiedy to Adam Opel produkował w swojej szopie maszyny do szycia oraz rowery. Po jego śmierci w roku 1899, synowie Opla opracowali we współpracy z Friedriechem Lutzmannem pierwszy automobil marki, który nie odniósł sukcesu rynkowego, jednak już następny, wyprodukowany w 1899 okazał się niezawodnym i dość niedrogim modelem, który przysporzył producentowi popularności.
Dowiedz się więcej o marce
 

Opel szykuje cztery światowe premiery z okazji wystawy Genewa 2013

Opel|
null
© Opel
nullnullnullnullnullnull

Podczas salonu w Genewie (7-17 marca) czekają nas aż cztery premiery Opla. Na liście debiutów jest elegancki kabriolet Opel Cascada, wytwarzany w zakładach koncernu w Gliwicach.

Kabriolet Cascada, miejski crossover Adam Rocks w wersji koncepcyjnej, rajdowy Adam R2 w wersji koncepcyjnej oraz Zafira Tourer 1.6 CDTI zostaną zaprezentowane podczas konferencji prasowej Opla, która odbędzie się 5 marca w centrum Geneva Palexpo.

Opel Cascada to według zapewnień producenta atrakcyjna i przystępna cenowo alternatywa w segmencie kabrioletów zdominowanym przez droższe modele. Z kolei koncepcyjny Adam Rocks, łączący solidność crossovera z lekkością jazdy pod gołym niebem, daje szansę na powstanie nowego segmentu rynkowego.

Adam R2, który już w tym roku ma wziąć udział w międzynarodowych rajdach, uzupełnia ofertę nowości w segmencie mini. Natomiast wprowadzenie całkowicie nowej rodziny średniej wielkości silników wysokoprężnych Opla to kolejny etap w procesie odnowy gamy jednostek napędowych. Nowa generacja silników CDTI Ecotec o pojemności 1,6 litra zadebiutuje w Genewie w kompaktowym vanie Zafira Tourer.

Miejski Adam wzbudził duże zainteresowanie zarówno przed, jak i po pojawieniu się na rynku. Jego najnowsza wersja, którą zobaczymy w Genewie, jeszcze bardziej zaawansowana technologicznie dzięki dodatkowym funkcjom IntelliLink (np. rozpoznawanie głosu Siri Eyes Free) oraz dostępnym aplikacjom (np. program Tuneln umożliwiający słuchanie radia internetowego) z pewnością zwróci uwagę wielu osób.

Opel Cascada
Cascada to elegancki, czteromiejscowy kabriolet o wydłużonej sylwetce z wysokiej jakości miękkim dachem. Jako jeden z czołowych modeli Opla Cascada wyróżnia się nie tylko gabarytami (długość: prawie 4,7 m), lecz także atrakcyjnym wyglądem oraz ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi.

Sztywna konstrukcja nadwozia, zawieszenie przednie z kolumnami HiPerStrut oraz adaptacyjne zawieszenie mechatroniczne FlexiRide zapewniają komfort i dynamikę jazdy. Wszyscy podróżujący mogą poczuć wiatr we włosach, gdyż miękki dach otwiera się po naciśnięciu guzika w ciągu zaledwie 17 sekund przy prędkości jazdy do 50 km/h.

W trakcie postoju dach można otworzyć także za pomocą pilota.

W porównaniu z innymi kabrioletami Cascada jest wyjątkowo ładowna. Pojemność jej bagażnika wynosi do 380 litrów (przy zamkniętym dachu). To dowód na to, że efektowny wygląd nie wyklucza praktyczności.

Samochód jest również wyposażony w system FlexFold, który ułatwia składanie tylnych foteli (dzielonych 50:50), powiększając przy tym przestrzeń bagażową.

Rozwiązanie to jest niedostępne w kabrioletach z twardym dachem.
Specjalne elementy wyposażenia takie jak automatyczne podajniki pasów bezpieczeństwa, skórzana tapicerka Nappa, wentylowane fotele o ergonomicznym kształcie, a także szeroka gama rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa sprawiają, że Cascada to samochód wygodny, przyjemny i bezpieczny podczas prowadzenia.

Ceny egzemplarzy standardowych zaczynają się od 25 945 EUR (rekomendowana cena detaliczna z VAT w Niemczech). Nowa Cascada będzie dostępna w salonach od kwietnia.

Koncepcyjny Adam Rocks
Adam to najbardziej zindywidualizowany i „kontaktowy” samochód miejski Opla w segmencie A. Jednak w kwestii tego modelu producent nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Podczas genewskiego salonu zobaczymy najnowszą koncepcję samochodu miejskiego typu mini-crossover nazwanego Adam Rocks. Ten trzydrzwiowy model o długości 3,7 m, zdecydowanych proporcjach, śmiałej stylistyce i otwieranym dachu może zainicjować powstanie nowego segmentu rynkowego.

Adam Rocks stworzono dla osób poszukujących wolności z dala od „utartych szlaków”, poza miejskim krajobrazem. Model ten, zainspirowany entuzjastami dyscypliny parkour, posiada wyższe i szersze koła oraz bardziej muskularny i kompaktowy wygląd. Jego zdecydowany charakter uwydatniają reflektory wykonane w technologii LED oraz wyrazista przednia krata wlotu powietrza.

Kierunkowskazy w kształcie bumerangu nadają stylistyce Adam Rocks jeszcze więcej indywidualności, podobnie jak ciekawie zaprojektowane nakładki na dużych, 18-calowych felgach.

Atmosferę wolności osobistej omawianego modelu dodatkowo podkreśla jego stylizacja na kabriolet. Pozwalający cieszyć się widokiem nieba zwijany dach na całej szerokości i długości (aż do tylnych słupków) wykonany jest z materiału. Jedna z jego atrakcyjniejszych cech to „inteligencja”: specjalna aplikacja pogodowa zintegrowana z multimedialnym systemem IntellLink informuje o nadchodzącym froncie atmosferycznym; na kolorowym wyświetlaczu pojawia się stosowny komunikat, dzięki czemu dach zamyka się automatycznie.

Adam Rally R2
Opel powrócił do sportu motorowego w listopadzie 2012 dzięki modelowi Adam Cup. Międzynarodowy salon samochodowy w Genewie to okazja do zaprezentowania kolejnego osiągnięcia firmy, czyli nowej studyjnej wersji powstałej na bazie niedawno wprowadzonego na rynek miejskiego modelu Adam skonstruowanego z uwzględnieniem przepisów FIA dotyczących samochodów klasy R2.

Specjalne elementy nadwozia m.in. spoilery na dachu i tylnej klapie, pochodzące z linii produktowej OPC oraz przednie i tylne osłony podwozia podkreślają całkowicie sportowy i wyczynowy charakter tego samochodu.

Adam R2 napędzany jest silnikiem Ecotec 16V o pojemności 1,6 litra ze zmiennymi fazami wałka rozrządu o mocy około 136 kW/185 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym około 190 Nm. Regulowane zawieszenie z możliwością ustawienia trybu do jazdy po nawierzchni asfaltowej lub szutrowej gwarantuje maksymalną przyczepność i dynamikę prowadzenia.

Układ hamulcowy z hydraulicznym hamulcem ręcznym typu „fly-off”, czterotłoczkowymi zaciskami Brembo oraz regulacją ciśnienia osi tylnej zapewnia wyjątkową skuteczność hamowania.

Wnętrze R2 ma wszystkie cechy profesjonalnego samochodu rajdowego. Jego wyposażenie obejmuje całą gamę zintegrowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa: fotele sportowe Sparco Competition kompatybilne z systemem bezpieczeństwa kierowcy HANS; kabinę z ciekłokrystalicznym sygnalizatorem zmiany biegów, lampką kontrolną i komputerem pokładowym Monit; centralny panel sterowania; lampkę do czytania map oraz system gaśniczy.

Po uzyskaniu homologacji ADAM R2 będzie najwyższej klasy samochodem rajdowym przeznaczonym dla sportowców amatorów uczestniczących w międzynarodowych zawodach rozgrywanych w całej Europie.

Opel Zafira Tourer 1.6 CDTI
CDTI Ecotec o pojemności 1,6 litra to całkowicie nowy i najbardziej ekologiczny silnik w historii firmy, który zadebiutuje w Genewie w modelu Zafira Tourer. Zastosowanie technologii BlueInjection SCR (selektywna redukcja katalityczna) sprawiło, że CDTI Ecotec 1,6 jest pierwszym, czterocylindrowym silnikiem Opla nowej generacji spełniającym przyszłe wymagania emisyjne Euro VI.

Maksymalna moc oraz moment obrotowy silnika CDTI Ecotec o pojemności 1,6 litra w Zafirze Tourer wynoszą odpowiednio 100 kW/136 KM oraz 320 Nm przy wyjątkowo oszczędnym zużyciu paliwa w cyklu mieszanym (według danych fabrycznych 4,1 litra/100 km) oraz niskim poziomie emisji (109 g/km CO2).

Najnowszy silnik Opla wyróżnia się w swojej klasie dzięki optymalnej korelacji wysokiej mocy i momentu obrotowego, a także dzięki redukcji poziomu hałasu i wibracji oraz wyższej kulturze pracy.

Nowy silnik wysokoprężny o pojemności 1,6 litra wraz z jego innowacyjnym układem regulacji jest autorskim projektem Opla stworzonym przez globalny zespół inżynierów pracujących w Turynie, Russelsheim oraz w Stanach Zjednoczonych.

Adam IntelliLink teraz z funkcją rozpoznawania głosu Siri Eyes Free
System informacyjno-rozrywkowy IntelliLink jest kompatybilny ze wszystkimi smartfonami pracującymi w systemie operacyjnym Android i Apple iOS, co umożliwia korzystanie z ich funkcji w samochodzie.

Dzięki aplikacji Siri Eyes Free służącej do rozpoznawania głosu (dostępnej dla iPhonów wyposażonych w system Apple iOS6) i innym aplikacjom jak np. program Tuneln umożliwiający słuchanie radia internetowego, Adam pozostaje liderem pod względem innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Aplikacja Siri Eyes Free jest bardzo wygodna, a ponadto zwiększa bezpieczeństwo i poprawia komfort jazdy. Program TuneIn daje dostęp do 70 000 stacji radiowych z całego świata i ponad 2 mln programów na żądanie.

Ponadto, System IntelliLink oferuje wiele innych aplikacji m.in. globalny serwis radiowy Stitcher oraz nawigację BringGo dla Europy Zachodniej i Wschodniej.

Wszystkie pobrane materiały wyświetlane są na kolorowym, 7-calowym ekranie dotykowym o wysokiej rozdzielczości.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama