/  /  /  / Światowa premiera Nissana Juke Nismo
Nissan

Nissan

Zmień
Pierwszy samochód, który może zostać uznany za przodka obecnych Nissanów, skonstruowany został w Japonii, w roku 1911 przez Masujiro Tashimoto. Jego nazwa wywodziła się od pierwszych liter imion konstruktorów pojazdu i brzmiała DAT. W roku 1926 wyprodukowany został model o nazwie Datsun. Jako Nissan, przedsiębiorstwo zaistniało po raz pierwszy w 1934 roku.
Dowiedz się więcej o marce
 

Światowa premiera Nissana Juke Nismo

Nissan|(2012-06-13 16:16)
null
© Nissan
nullnullnull

W najbliższy weekend na terenie obiektu, na którym organizowany jest najsłynniejszy na świecie wyścig samochodowy (24-godzinny wyścig Le Mans), będzie miała miejsce światowa premiera produkcyjnej wersji Nissana Juke Nismo.

Samochód zostanie zaprezentowany obok pionierskiego Nissana DeltaWing i Juke-R. Po wcześniejszych pokazach wersji koncepcyjnej na salonach motoryzacyjnych w Tokio i Genewie jest to pierwsza odsłona pojazdu, dzięki któremu na początku przyszłego roku legendarne wyczynowe geny Nismo trafią wreszcie z toru wyścigowego na drogi publiczne.

W 2010 roku Nissan był pionierem w segmencie kompaktowych crossoverów, wprowadzając model Juke. Obecnie firma ma zamiar utrzymać pozycję lidera, oferując pierwszy model crossovera o wyczynowych osiągach, czyli Nissana Juke Nismo.

Seria modeli Nismo, opracowana przez japoński dział Nissana odpowiadający za obecność marki w sporcie samochodowym i personalizację pojazdów, wyróżnia się indywidualizmem oraz sportowymi właściwościami jezdnymi i osiągami, które począwszy od Juke będą dostępne także w popularnych modelach marki.

Juke Nismo to połączenie znanego już radykalnego stylu Nissana Juke, czyli niezwykłego zestawienia estetyki sportowego coupe z atutami pojazdu sportowo-użytkowego, z doświadczeniem Nismo w dziedzinie sportu samochodowego. Specjaliści Nismo zaprojektowali nowy pakiet aerodynamiczny, nadając Juke jeszcze bardziej efektywną, mocną i zdecydowaną sylwetkę.

Nowy model można rozpoznać po obniżonych zderzakach, szerszych błotnikach, spojlerach progowych, zmodyfikowanym grillu oraz spojlerze na klapie bagażnika sterującym przepływem powietrza. Aerodynamiczne udoskonalenia ograniczają siłę wznoszącą działającą na przednią i tylną część pojazdu bez zwiększania oporu powierza, co pozytywnie wpływa na osiągi Juke Nismo. Eleganckie 18-calowe obręcze kół z lekkiego stopu z szerszymi oponami zapewniają lepszą przyczepność i podkreślają wyrazistość sylwetki Juke.

Juke Nismo jest wyposażony w tuningowaną wersję silnika benzynowego 1.6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem, inspirowaną jednostką zastosowaną w rewolucyjnym samochodzie DeltaWing, przygotowanym przez Nissana do wyścigu Le Mans.

Usztywnione zawieszenie i zmodyfikowany układ kierowniczy o bezpośredniej charakterystyce zapewniają bardziej sportowe właściwości jezdne i ułatwiają panowanie nad pojazdem. Nowy model będzie także oferowany z układem wektorowania momentu obrotowego, czyli rozwiązaniem poprawiającym przyczepność i stabilność w zakrętach.

Nismo to także zmiany w samej kabinie, gdzie koło kierownicy, pedały, wskaźniki, dźwignia zmiany biegów i wykończenie drzwi podkreślają sportowy charakter pojazdu. Specjalne sportowe fotele Nismo z zamszową tapicerką i czerwonymi szwami zapewniają lepsze trzymanie boczne w czasie dynamicznego pokonywania zakrętów.

Pomysł na Nissana Juke o wyczynowych osiągach pojawił się pod koniec ubiegłego roku. Wtedy powstał Juke-R, który początkowo miał ograniczać się do wersji koncepcyjnej, ale z uwagi na ogromne zainteresowanie firma postanowiła wyprodukować limitowaną serię tego modelu.

W najbliższy weekend obok Juke-R stanie Juke Nismo, rozpoczynając nowy emocjonujący rozdział w historii kompaktowych crossoverów. Odtąd emblemat Nismo można będzie spotkać nie tylko na torze wyścigowym, ale także na zwykłej drodze.

Juke Nismo będzie produkowany przez Nissan Motor Manufacturing UK w Sunderland, czyli tam, gdzie pozostałe wersje Juke. Sprzedaż w Europie rozpocznie się na początku 2013 roku.

Dalsze informacje oraz dane techniczne zostaną opublikowane bliżej terminu premiery rynkowej modelu. W późniejszym czasie Juke Nismo będzie oferowany także w Japonii i USA.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama