/  /  /  / Nissan LEAF na targach Dom Inteligentny
Nissan

Nissan

Zmień
Pierwszy samochód, który może zostać uznany za przodka obecnych Nissanów, skonstruowany został w Japonii, w roku 1911 przez Masujiro Tashimoto. Jego nazwa wywodziła się od pierwszych liter imion konstruktorów pojazdu i brzmiała DAT. W roku 1926 wyprodukowany został model o nazwie Datsun. Jako Nissan, przedsiębiorstwo zaistniało po raz pierwszy w 1934 roku.
Dowiedz się więcej o marce
 

Nissan LEAF na targach Dom Inteligentny

Nissan|
null
© Nissan
null

W dniach 4-6 października na terenie Soho Factory w Warszawie odbędzie się druga edycja targów Dom Inteligentny. Nie zabraknie tam Nissana z ekspozycją elektrycznego modelu LEAF, zasilającego domowe urządzenia AGD.

Targi, które promują nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, technologie inteligentnego zarządzania budynkiem oraz szeroko rozumianych systemów audio/video i kina domowego, stanowią idealne tło dla prezentacji w 100% elektrycznego Nissana LEAF. Model ten wpisuje się w ideę inteligentnego, nowoczesnego gospodarstwa domowego, będąc najchętniej kupowanym na świecie samochodem o zerowej emisji spalin.

Hale targowe przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie będą czynne od godziny 9.00 do 18.00 od piątku do niedzieli.

Produkowany w Wielkiej Brytanii LEAF zasilany jest opracowanym przez Nissana 48-modułowym kompaktowym akumulatorem litowo-jonowym, zamontowanym w metalowej obudowie centralnie pod przedziałem pasażerskim. Synchroniczny silnik zmiennoprądowy rozwija moc 109 KM, co pozwala uzyskać prędkość maksymalną 144 km/h, przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 11,5 sekundy oraz potencjalny zasięg 199 km.

Ładowanie akumulatorów Nissana LEAF może się odbywać na kilka sposobów: od podłączenia auta do standardowego, domowego gniazdka 230V, co zajmuje około 12 godzin; poprzez domową lub miejską stację ładowania (4-8 godzin/w zależności od rodzaju instalacji); aż po szybką ładowarkę CHAdeMO, która pozwala napełnić akumulatory do 80% pojemności w zaledwie 30 minut.

Pełne naładowanie akumulatora nowego Nissana LEAF o mocy 24 kW kosztuje średnio 7 zł. W pełni naładowany akumulator Nissana LEAF może zasilić 83 telewizory LCD (0,072 kWh), naładować 41 telefonów komórkowych (0,144 kWh) lub zasilić 14 laptopów (0,2 kWh).

Jego energia wystarczyłaby do zasilania średniej wielkości europejskiego domu o zapotrzebowaniu na energię wynoszącym 14,2 kWh przez prawie dwa dni za pośrednictwem systemu "LEAF to Home". I właśnie tego typu system zostanie zaprezentowany na targach Dom Inteligentny: na stoisku Nissana będzie serwowana kawa z ekspresu zasilanego z akumulatorów samochodu!

Nissan LEAF został zbudowany na platformie przystosowanej do samochodów elektrycznych, o rozstawie osi 2 700 mm. Pojazd ma 4 445 mm długości, 1 770 mm szerokości i 1 550 mm wysokości. Oryginalny kształt nadwozia zapewnia doskonałe właściwości aerodynamiczne; jego współczynnik oporu powietrza ma wartość zaledwie 0,28.

Nowy system NissanConnect 2.0, w który może być wyposażony pojazd, składa się z kolorowego ekranu dotykowego, nawigacji satelitarnej i łącza Bluetooth do obsługi telefonów i odtwarzaczy muzyki. System obsługuje również technologię Google Send-To-Car, umożliwiającą planowanie podróży przy użyciu komputera lub tabletu w domu lub w biurze, a następnie przesyłanie gotowych wskazówek dojazdu do samochodu.

Istnieje również możliwość wyszukiwania punktów POI w Google, sprawdzania aktualnej prognozy pogody, cen paliwa w okolicy czy uzyskania informacji na temat lotów.

Ponad 60% tworzyw sztucznych wykorzystanych wewnątrz nowego Nissana LEAF to surowce wtórne: ważący 1 474 kg pojazd podlega odzyskowi w 99%.

Po drogach całego świata jeździ już ponad 70 000 sztuk Nissana LEAF, które przejechały łącznie ponad 300 mln kilometrów bez emisji spalin do atmosfery (dalej niż wynosi odległość od Ziemi do Słońca). Właściciele Nissana LEAF na całym świecie od 2011 roku zaoszczędzili 358 milionów litrów paliwa, czyli tyle, ile wystarczyłoby do napełnienia 39 supertankowców.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama