/  /  /  / A co na to Pudzianowski?
Nissan

Nissan

Zmień
Pierwszy samochód, który może zostać uznany za przodka obecnych Nissanów, skonstruowany został w Japonii, w roku 1911 przez Masujiro Tashimoto. Jego nazwa wywodziła się od pierwszych liter imion konstruktorów pojazdu i brzmiała DAT. W roku 1926 wyprodukowany został model o nazwie Datsun. Jako Nissan, przedsiębiorstwo zaistniało po raz pierwszy w 1934 roku.
Dowiedz się więcej o marce
 

A co na to Pudzianowski?

Nissan|

Zydrunas Savickas, najsilniejszy człowiek na świecie, ustanowił nowy rekord Guinnessa w kategorii "najwięcej samochodów ciągniętych przez jedną osobę", holując 12 samochodów Nissan Note o łącznej masie 12 941 kg.

Savickas, pięciokrotny zdobywca tytułu Najsilniejszego Człowieka Świata i jeden z największych siłaczy wszechczasów, miał tylko jedno podejście do ustanowienia nowego rekordu. Ubrany w specjalną uprząż z doczepionymi linami, śmiałek przeciągnął 12 Nissanów Note na odcinku 5 metrów. Ten niecodzienny wyczyn zajął siłaczowi tylko 32,9 sekundy.

Mimo dodatkowych 45 litrów pojemności bagażnika i dużej ilości miejsca na nogi dla mierzącego 191 cm wzrostu siłacza, nowy Nissan Note jest o 21 kg lżejszy od swojego poprzednika (masa własna od 1 036 kg). Dla porównania, waga Savickasa to imponujące 170 kg.

Próbę pobicia rekordu świata zorganizowano w Druskienikach na Litwie, na zakończenie testów przeprowadzanych w ramach plebiscytu na Litewski Samochód Roku. Impreza zgromadziła tłumy kibiców przybyłych z całego kraju, aby zobaczyć narodowego bohatera podczas próby ustanowienia nowego rekordu.Licznie zgromadzeni widzowie byli nie tylko świadkami ustanowienia rekordu, ale mieli także okazję zapoznać się z Nissanem Note nowej generacji. Model wprowadzony na rynek w tym roku produkowany jest w zakładach Nissana w Sunderland w Wielkiej Brytanii i wyznacza standardy w swoim segmencie pod względem technologii, funkcjonalności, stylistyki oraz stosunku ceny do wartości.

"W Nissanie lubimy ustanawiać rekordy i zawsze mierzymy wysoko. Dziś z przyjemnością pomogliśmy Zydrunasowi w ustanowieniu kolejnego rekordu świata na oczach kibicującego mu tłumu. To wspaniały akcent na zakończenie zgrupowania w ramach litewskiej edycji COTY - powiedziała Taina Erkkila, dyrektor ds. komunikacji w Nissan Nordic Europe.

Po zakończeniu próby pobicia rekordu Savickas powiedział: "Ustanawianie nowego rekordu zawsze jest źródłem satysfakcji, a z holowaniem 12 Nissanów Note wszystko udało się znakomicie. Oczywiście bardzo dziękuję Nissanowi za pomoc w osiągnięciu tego wyniku i umożliwienie zorganizowania całego wydarzenia".

Po udanej litewskiej próbie Nissan już drugi raz w tym roku trafia do księgi rekordów. W sierpniu japońska marka pomogła Unii Pojazdów Elektrycznych oraz Norweskiemu Stowarzyszeniu Właścicieli Pojazdów Elektrycznych w ustanowieniu rekordu świata Guinnessa, jakim była parada z udziałem 260... i pół samochodu elektrycznego.

Większość z tych pojazdów stanowiły Nissany LEAF, zaś wspomnianą „połową samochodu” był Nissan Half LEAF, czyli pokazowy egzemplarz pozbawiony połowy nadwozia.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama