/  /  /  /  / Najchętniej kupowane samochody w Europie to...
Nissan Qashqai

Nissan Qashqai

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Niższa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Najchętniej kupowane samochody w Europie to...

null
© Volkswagen
null

Według szacunków JATO Dynamics, w listopadzie rynek nowych aut osobowych w Europie zanotował spadek sprzedaży aż o 10%. W rankingu najpopularniejszych modeli zdecydowany prym nadal wiedzie Volkswagen Golf.

Według danych firmy analitycznej JATO, w okresie od stycznia do listopada włącznie zdecydowanie najchętniej kupowanym modelem na rynku europejskim był Volkswagen Golf, prezentowany na zdjęciu obok w zupełnie nowej wersji po zmianach generacyjnych. Samochód koncernu z Wolfsburga znalazł od początku roku łącznie 408 400 klientów.

To wprawdzie o 9,8% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, ale z drugiej strony przewaga nad konkurentami jest zbyt duża, aby Golf dał sobie odebrać tytuł lidera sprzedaży w całym roku kalendarzowym 2012.

Na miejscu drugim i trzecim listy najpopularniejszych modeli na rynku europejskim w okresie styczeń-listopad są kolejno Ford Fiesta (289 500 sztuk; -11,2%) oraz Volkswagen Polo (269 000; -19,1%).

O trudnej koniunkturze na rynku europejskim świadczyć może fakt, że na liście TOP-10 w okresie styczeń-listopad bieżącego roku poza jednym zaledwie wyjątkiem wszystkie pozostałe modele zanotowały wynik gorszy niż rok wcześniej o około 10% lub więcej. Wyjątkiem jest tu tylko Nissan Qashqai, którego sprzedaż utrzymuje się właściwie na tym samym poziomie co przed rokiem.

W samym tylko listopadzie najchętniej kupowanym modelem przez Europejczyków również został Volkswagen Golf (35 500 sztuk; -6,5%). Drugi wynik zestawienia uzyskał Ford Fiesta (25 300 sztuk; +4,3%), a na miejsce trzecie wskoczyło nowe Renault Clio (22 100 sztuk; -3,2%).

Oto finaliści w konkursie Car of the Year 2013

Na miejscu ósmym listopadowej listy jest natomiast debiutujący stosunkowo niedawno i dobrze przyjęty na rynku Peugeot 208, który m.in. obok wspomnianego wyżej VW Golfa i Renault Clio rywalizuje o tytuł Car of the Year 2013.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama

Najnowsze wiadomości - Nissan Qashqai