/  /  / Murano
Nissan Murano

Nissan Murano

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Wyższa
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
null
© Nissan
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull
Nissan Murano to średniej wielkości SUV, którego nazwa pochodzi od imienia niewielkiej wyspy leżącej niedaleko Wenecji. Zaliczany jest on do klasy wyższej (segment E) w grupie aut terenowo-rekreacyjnych. Początkowo model stworzony był tylko na rynek amerykański, na którym dostępny był od 2003 roku, jednak po drobnych modyfikacjach auto zostało przedstawione europejskim klientom podczas salonu samochodowego w Genewie w 2004 roku. Już rok później pojazd dostępny był u dealerów. Obecnie na rynku dostępna jest już druga generacja tego auta, której debiut odbył się podczas salonu samochodowego w Los Angeles w grudniu 2007 roku. W porównaniu do poprzednika auto niewiele urosło wzdłuż i wszerz (długość zwiększyła się o 2 cm, zaś szerokość o 2 mm). Zmniejszono za to o centymetr wysokość pojazdu. Model ten został zbudowany na nowej płycie podłogowej „D”, która po raz pierwszy zastosowana została w 2007 roku w modelu Altima. Sprawia to, że Nissan Murano ma solidną konstrukcję, a także nowe, lżejsze elementy zawieszenia o zwiększonej wytrzymałości i sztywności. Auto wyposażone zostało również w inteligentny system napędu All Mode, który na normalnej nawierzchni rozdziela moment obrotowy w proporcji 91% na przód i 9% na tył. W cięższym terenie rozdział można zablokować w proporcjach 50:50. W momencie utraty przyczepności na jednym z kół do akcji wchodzi aktywny mechanizm różnicowy, kontrolujący każde koło z osobna i w razie potrzeby wyhamowuje i przenosi moc na pozostałe. Model ten produkowany jest w fabrykach Nissana położonych w Kyushu w Japonii.

Stylistyka Nissana Murano, dostępnego w jednej wersji nadwozia, którą jest 5-drzwiowy SUV, jest niebanalna i bardzo oryginalna. Wciąż jednak można rozpoznać do jakiej rodziny należy to auto. Zauważalne są przede wszystkim odniesienia do sportowego modelu 350Z, który obecnie jest już niedostępny. Podobieństwami jest trapezowy kształt przednich reflektorów, duża ilość zaokrągleń oraz rozciągnięte tylne światła, które zamontowane są niemal na nadkolach. Najbardziej charakterystycznym dla Murano elementem jest oblany chromem, plastikowy grill oraz muskularne nadkola. Dodatkowo całość, dzięki wznoszącej się linii bocznych okien, wygląda bardzo dynamicznie i przypomina częściowo model FX luksusowej marki Infinity należącej do koncernu Nissana.

Wszystkie elementy z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego w Nissanie Murano oferowane są już w standardzie. W skład wyposażenia wchodzą poduszki czołowe kierowcy i pasażera, poduszki boczne przednie oraz kurtyny powietrzne. Ponadto w każdym modelu montowany jest system zapobiegający blokowaniu kół podczas nagłego hamowania ABS z elektronicznym układem rozdziału sił hamowania EBD, system wspomagający gwałtowne hamowanie BAS, a także system elektronicznej kontroli stabilności toru jazdy ESP z korektorem hamowania tylnej osi EBV. Model ten nie został poddany testom zderzeniowym organizacji EuroNCAP.

Głównymi konkurentami Nissana Murano są BMW X5, Mercedes ML, Hyundai ix55 czy też Subaru B9 Tribeca .

 

Murano najczęściej porównywany z

BMW X3
BMW X3
Jeep Grand Cherokee
Jeep Grand Cherokee
Mitsubishi ASX
Mitsubishi ASX
Mitsubishi Pajero
Mitsubishi Pajero
Nissan Juke
Nissan Juke
Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser
Volvo XC60
Volvo XC60
Reklama