/  /  /  /  / Nissan Juke na sportowo
Nissan Juke

Nissan Juke

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Małe
Cena55 900 zł - 101 150 zł (aktualizacja: 2017-04-01)
Emisja CO2104 g/km - 153 g/km
Żużycie paliwa4,0 L/100km - 6,5 L/100km
 

Nissan Juke na sportowo

Nissan|
null
© Nissan
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Jak informuje japoński koncern, crossover Juke jako pierwszy w całej gamie doczeka się prestiżowej edycji sportowej. Nissan Juke Nismo, bo o nim mowa, wejdzie do sprzedaży w Europie już pod koniec roku.

Juke Nismo, którego koncepcyjna wersja została zaprezentowana na salonie motoryzacyjnym w Genewie, ma być jeszcze dynamiczniejszy, atrakcyjniejszy i bardziej innowacyjny od modelu standardowego. Samochód będzie produkowany w zakładach Nissan Motor Manufacturing UK w Sunderland, podobnie jak dotychczas oferowane wersje modelu, a jego sprzedaż w Europie ruszy pod koniec bieżącego roku.

Szczegółowe dane techniczne Juke Nismo zostaną opublikowane w terminie bliższym rynkowej premiery. Już teraz wiadomo jednak, że ten intrygujący crossover będzie oferowany z dwoma zaawansowanymi wersjami podwozia: z napędem przednim lub z napędem na cztery koła i systemem indywidualnego podziału momentu obrotowego. W obydwu przypadkach charakterystyka zawieszenia zostanie zmodyfikowana.

Sportowe osiągi zapewni podrasowany silnik benzynowy z turbodoładowaniem, a masywniejsze detale nadwozia i wnętrza podkreślą wizerunek Nismo - działu sportu samochodowego Nissana.

"Juke Nismo Concept pozwala dość dobrze nabrać orientacji o wyglądzie wersji seryjnej. Jego osiągi także będą zbliżone. W samochodzie połączono dotychczasowe wzornictwo Juke będące kombinacją sportowego coupe i sylwetki pojazdu sportowo-użytkowego z aerodynamicznymi udoskonaleniami Nismo".

"Jeżeli dodać do tego wzmocnione osiągi i jeszcze lepsze właściwości jezdne, Juke Nismo staje się samochodem, którego prowadzenie to czysta przyjemność. Juke w nowej edycji to pojazd wyrazisty, emanujący energią i nad wyraz pożądany, czyli podążający tym samym szlakiem co Juke, obecny na rynku już od nieco ponad roku - powiedział Andy Palmer, wiceprezes zarządu Nissan Motor Co., Ltd.

Czy to zapowiedź kolejnego przeboju w ofercie Nissana?

Nissan Juke Nismo Concept, zaprezentowany po raz pierwszy na salonie motoryzacyjnym w Tokio w grudniu 2011 roku i debiutujący przed europejską publicznością w Genewie, ma białe perłowe nadwozie z czerwonymi akcentami. Takie właśnie są firmowe barwy Nismo.

Specjaliści z Nismo, mający doświadczenie przy budowie samochodów wyścigowych, przygotowali specjalny aerodynamiczny pakiet do nadwozia Juke. Podobnie jak w modelach wyścigowych pakiet stylizacyjny koncepcyjnego Juke Nismo ma za zadanie nie tylko dobrze wyglądać, ale także poprawiać dynamiczną efektywność pojazdu. Nowe części to zmodyfikowane i niższe przednie i tylne zderzaki, poszerzone nadkola i boczne spojlery.

Zmieniono także wzór grilla, a spojler dachowy wzbogacony o boczne elementy skuteczniej kieruje przepływem powietrza. Nawet kształt bocznych lusterek został zoptymalizowany pod kątem aerodynamiki i ograniczenia siły nośnej przedniej i tylnej części nadwozia bez zwiększania oporu. Przy zmniejszonej sile nośnej większa część opony ma kontakt z nawierzchnią, co oznacza lepszą przyczepność. Nie bez znaczenia są też nowe, eleganckie 19-calowe aluminiowe obręcze kół.

Nismo zajął się również podwoziem, które obniżono i usztywniono za pomocą części dostępnych w rozszerzonym katalogu Nismo. Turbodoładowany silnik benzynowy 1.6 z bezpośrednim wtryskiem ma większą moc przekładającą się na lepsze osiągi.

Efekty działań Nismo można zauważyć także we wnętrzu koncepcyjnej wersji Juke: tam, gdzie kierowca sięga swoimi zmysłami wzrostu, słuchu i dotyku. Kierownicę, pedały, wskaźniki, rękojeść zmiany biegów i boczki drzwi zmodyfikowano pod kątem większego komfortu i przyjemności użytkowania pojazdu. Jak przystało na samochód o wyczynowych aspiracjach, kubełkowe fotele mają skórzaną tapicerkę, a znaczenie obrotomierza podkreślono czerwonym podświetleniem tarczy i wskazówki.

Sportowy klimat budują też matowe (zamiast błyszczących) elementy kokpitu. Charakterystyczna konsola centralna przypominająca bak motocykla jest pokryta metalizowanym lakierem podkreślającym mocny wizerunek koncepcyjnego modelu.

Co dalej?
Nissan Juke Nismo Concept to przedsmak specjalnych edycji Nismo poszczególnych produktów marki, które pojawią się w przyszłości. Ambitny program zakłada, że nazwa Nismo ma stać się synonimem osiągów i prestiżowego wizerunku sportowych odmian popularnych modeli Nissana.

"Nismo sprawi, że produkty Nissana będą jeszcze atrakcyjniejsze i bardziej innowacyjne. Planujemy wykorzystać ten styl i atrakcyjne rozwiązania w pozostałych modelach w ofercie marki - powiedział Shoichi Miyatani, prezes Nismo.

"Oprócz osiągów i przyjemności produkty Nismo będą kojarzyć się z zaufaniem, bezpieczeństwem i unikatowym wizerunkiem. Na przykładzie koncepcyjnego modelu można przekonać się, że Nismo nadaje indywidualne cechy także popularnym samochodom z oferty Nissana takim jak Juke - dodał prezes.

Kolejnym etapem w programie rozwoju Nismo będzie przeprowadzka do zupełnie nowej, specjalnie wybudowanej globalnej centrali w dzielnicy Tsumuri w Jokohamie na początku 2013 roku.

Konsolidując działalność pod jednym dachem Nismo stworzy globalne centrum doskonalenia i rozwoju samochodów wyścigowych i sportowych. Oprócz oddziału zajmującego się pojazdami wyścigowymi, na terenie centrum będzie też mieściła się część warsztatowa, hala z ekspozycją słynnych pojazdów wyścigowych i szosowych Nismo oraz specjalistyczny sklep Omori Factory nazwany tak na cześć obecnej siedziby, w którym klienci będą mogli zaopatrzyć się w części o wyczynowych parametrach i pamiątki z kolekcji Nismo.

Większa siedziba to także więcej miejsca dla gości i fanów Nismo. Doroczny Festiwal Nismo przyciąga na przykład ponad 30 000 entuzjastów tradycji i osiągnięć firmy w sporcie samochodowym.

Wprowadzenie edycji Nismo do oferty popularnych modeli seryjnych Nissana w Europie zbiega się z okresem dużej aktywności marki w sporcie samochodowym w 2012 roku.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama