/  /  /  /  / Outlander PHEV zdał trudny test czy nie?
Mitsubishi Outlander

Mitsubishi Outlander

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Średnia
Cena94 990 zł - 239 990 zł (aktualizacja: 2017-01-01)
Emisja CO244 g/km - 155 g/km
Żużycie paliwa1,9 L/100km - 6,7 L/100km
 

Outlander PHEV zdał trudny test czy nie?

Mitsubishi|
null
© Mitsubishi
null

Gdy w Japonii trwały ostatnie przygotowania do uruchomienia produkcji europejskiej wersji Mitsubishi Outlander PHEV, koncern poddał swój technologicznie flagowy model ostatniej i najbardziej zaskakujące próbie: auto wysłano na rajd cross country…

Zdaniem kierownictwa Mitsubishi Motors Corporation (MMC), udział w sportach motorowych ma wyjątkowo pozytywny wpływ na gamę modeli drogowych. Sukcesy Mitsubishi na rajdzie Dakar oraz w WRC i ostatnie osiągnięcia elektrycznego Mitsubishi i-MiEV Evo na Pikes Peak stanowią potwierdzenie słuszności takiego przekonania, szczególnie w odniesieniu do pionierskich technologii.

W przypadku większego SUV-a, jakim jest Outlander, impreza cross country wydawała się najbardziej odpowiednim o oryginalnym miejscem prezentacji nowego modelu z unikalnym hybrydowym napędem elektrycznym typu plug-in. Dlatego przedprodukcyjną wersję Outlander PHEV zgłoszono do tegorocznej edycji rajdu Asia Cross Country Rally 2013 (AXCR), która odbyła się między 10 a 16 sierpnia w Tajlandii i Laosie.

Jako oficjalny punkt w kalendarzu FIA, rajd AXCR to azjatycki odpowiednik słynnego Dakaru. W tym roku start imprezy wyznaczono w tajlandzkim Pattaya, a metę w miejscowości Pakse (południowy Laos).

W ciągu 6 dni uczestnicy pokonali ponad 2000 km terenu o rozmaitej nawierzchni i w różnych warunkach pogodowych (m.in. drogi górskie, błotnista dżungla, rzeczne przeprawy). Udział w imprezie był ogromnym wyzwaniem sprawdzającym zarówno umiejętności, jak i wytrzymałość pojazdów i zawodników.

Solidna alternatywa
Z 20 pojazdów w kategorii czterokołowców (do mety dotarło 19 aut) to właśnie Outlander PHEV wzbudził największe zainteresowanie jako jedyny hybrydowy model w stawce, gdzie przeważały robocze pikapy z mocnymi silnikami wysokoprężnymi.

Zgłoszony przez prywatny zespół (Two and Four Motor Sports), wspierany przez Mitsubishi Motors, Outlander PHEV ukończył zawody na 17. miejscu nie odnotowując żadnej awarii, co traktować należy jako sukces, zważywszy, że była to praktycznie konstrukcja seryjna z elektrycznym, hybrydowym układem napędowym Twin Motor 4WD oraz system aktywnej kontroli napędu na cztery koła Super All-Wheel Control (S-AWC).

W pojeździe wprowadzono jedynie podstawowe modyfikacje konieczne do pokonania trasy cross country: wzmocnione amortyzatory i sprężyny, klatkę bezpieczeństwa, panele ochronne podwozia, snorkel wydechu, itd.

Światowe rynki
Bezawaryjne ukończenie tak trudnego rajdu zaledwie kilka miesięcy przed światową premierą rynkową potwierdza wytrzymałość i osiągi nowego Mitsubishi Outlander PHEV.

Warto przypomnieć, że w Europie firma MMC wprowadzać będzie model Outlander PHEV stopniowo od października 2013, poczynające od wybranych rynków (np. Holandia, kraje skandynawskie).

Model będzie się sukcesywnie pojawiał na kolejnych rynkach w okresie od listopada do zakończenia pierwszego kwartału 2014. W Polsce wersja Outlander PHEV zadebiutuje wiosną przyszłego roku.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama

Najnowsze wiadomości - Mitsubishi Outlander