/  /  /  /  / Pierwsze spojrzenie na nową stylistykę MINI
MINI Cabrio

MINI Cabrio

Zmień
SegmentSportowo Rekreacyjne / Klasa Małe
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Pierwsze spojrzenie na nową stylistykę MINI

MINI|
null
© MINI
nullnullnullnullnullnullnull

Anders Warming z działu MINI Design zaprezentował koncepcję MINI Vision. To projekt studyjny ukazujący nowatorskie elementy stylistyki MINI w przyszłości. Stworzono tu stylistykę auta zawierającą nowe rozwiązania w klasie samochodów kompaktowych segmentu premium.

Jak to zwykle w MINI, model MINI Vision wyróżnia się kreatywnością, indywidualnością i maksymalną wszechstronnością. Wgląd w przyszłość dają tu na przykład interaktywne gadżety takie jak przełącznik właściwości jezdnych, który umożliwia w ciągu sekundy zamianę kolorystyki i scenerii oświetlenia wnętrza pojazdu.

MINI Vision prezentowane będzie w postaci wirtualnego hologramu 3D. Taka forma prezentacji umożliwia wgląd w sposób pracy projektantów MINI.

Oprócz klasycznego szkicu i modeli glinianych w skali 1:1 wykorzystanie wirtualnych modeli pozwala szybko i realistycznie testować i optymalizować nowe pomysły.

Karoseria
Stylistyka świadomie odnosi się do historii marki i łączy elementarne cechy MINI z nowatorskimi innowacjami estetycznymi i technicznymi. Na przykład duża sześciokątna atrapa chłodnicy MINI Vision inspirowana jest klasycznymi modelami Mini. Zarówno zderzak, jak i dodatkowe reflektory zintegrowane są w MINI Vision z atrapą chłodnicy.

Charakterystyczne, typowe okrągłe kształty MINI widać w karoserii m.in. w eliptycznych, w pełni diodowych reflektorach przednich. Zewnętrzny pierścień świetlny daje jednorodne światło i służy jako światła dzienne.

Najbardziej charakterystyczna cecha marki MINI to wyraźny podział pomiędzy dachem, powierzchniami szyb i korpusem karoserii. Typowymi elementami stylistycznymi jest też chromowana listwa okalająca korpus karoserii, charakterystyczny element z kierunkowskazem bocznym oraz czarny pas zamykający karoserię od dołu.

MINI Vision prezentuje te trzy najważniejsze elementy stylistyczne jako jedną, spójnie połączoną całość wykonaną z innowacyjnego lekkiego materiału ("organoblacha"). Jest to niezwykle łatwy w formowaniu, a przy tym stabilny materiał wykonany z różnych substancji włóknistych. Unikalny wzór organoblachy porównywalny jest ze strukturą tekstyliów.
Oprócz lekkiej konstrukcji bardzo istotną rolę w koncepcji MINI Vision pełni aerodynamika. Karoseria ma aerodynamiczny wlot i wylot powietrza w okolicach przedniego nadkola, zoptymalizowane aerodynamicznie obręcze kół i lusterka zewnętrzne oraz zintegrowany spojler dachowy.

Z tyłu wydatne barki dają MINI Vision niezwykle sportowe i kompaktowe proporcje. W sumie cały wygląd zewnętrzny wyróżnia się delikatnymi i klarownymi przetłoczeniami w blachach, co podkreśla precyzję i sportowy charakter tej koncepcji.

Wnętrze
Wnętrze MINI Vision wyróżnia się indywidualnym stylem, wszechstronnością, funkcjonalnością i estetyką. Podstawowe założenie marki (uzyskanie maksymalnego komfortu mimo minimalnych wymiarów zewnętrznych) widoczne jest w każdym detalu wnętrza.

Wrażenie przestronności przy zaletach małego samochodu zapewnia kierowcy i pasażerom przejrzysty i otwarty kokpit, falista linia drzwi oraz unosząca się nad podłogą konsola środkowa. Unikalny charakter uzupełniają „klubowe” fotele o dynamicznym kształcie.

Kreatywne rozwiązania stylistyczne połączono tu z klasycznymi elementami. Na przykład na boczkach drzwi znajdują się elastyczne taśmy tekstylne, których rozmieszczenie przypomina wzór flagi Union Jack, co jest nawiązaniem do brytyjskiego pochodzenia marki.

Taśmy mają przy tym zarówno estetyczną, jak i użytkową funkcję: służą jako elastyczne mocowania umożliwiające włożenie za nie gazety, telefonu komórkowego czy butelki z napojem.

Dodatkową indywidualną możliwość indywidualizacji wnętrza zapewnia wszechstronny system zatrzaskowy MINI: w zależności od potrzeby umożliwia on bardzo prosty montaż i demontaż uchwytów na smartfony, schowki, napoje lub cenne drobiazgi.

W równie elastyczny sposób można błyskawicznie dostosować całe wnętrze MINI Vision do różnych wymogów związanych z interakcją. Za pomocą przełącznika właściwości jezdnych kierowca może w każdej chwili wybrać purystyczny, skupiony tryb lub tryb z pełną łącznością sieciową.

Tryby różnią się od siebie kolorystyką: światła i dynamicznymi niuansami.

Innym ciekawym elementem trybu z łącznością sieciową jest MINI Disco Floor. Ekspresywna sekwencja kolorów, świateł i kształtów sprawia, że podłoga MINI Vision budzi się do życia. Oprócz zmian kolorystyki oświetlenia przełącznik właściwości jezdnych powoduje też zmiany na typowym dla MINI zegarze centralnym: w zależności od wyboru kierowca ma przed sobą albo klasyczną analogową postać, albo imponującą wizualizację 3D, w której wygląd wszystkich wskaźników wyróżnia się niezwykłą głębią.

Kolory i materiały
Po raz pierwszy w historii stylistyki MINI zastosowano kolor Glamorous Gold (pomarańcz połyskujący złotem). Kontrast dla tego błyszczącego, metalizowanego koloru stanowi organoblacha. Materiał ten użyto nie tylko w karoserii, ale też wewnątrz pojazdu, co ze względu na unikalną strukturę materiału daje MINI Vision niezwykle nowoczesny charakter.

W fotelach i elementach obić wnętrza zastosowano granatową, sztywną tkaninę przypominającą wysokiej jakości materiał na garnitury.

Płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi materiałami wnętrza i karoserii dają MINI Vision spójność pomimo różnorodności materiałów i struktur.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama

Najnowsze wiadomości - MINI Cabrio