/  /  /  / Nowy papamobile dla papieża Benedykta XVI
Mercedes

Mercedes

Zmień
Mercedes to jedna z najbardziej znanych niemieckich firm motoryzacyjnych. Należąca do koncernu Daimler marka, z siedzibą w Stuttgardzie, słynie przede wszystkim z wytwarzania samochodów osobowych zaliczanych do segmentu premium, choć w swojej ofercie ma również samochody dostawcze, ciężarowe oraz autobusy.
Dowiedz się więcej o marce
 

Nowy papamobile dla papieża Benedykta XVI

Mercedes-Benz|
null
© Mercedes-Benz
nullnullnull

Dostarczając papieżowi Benedyktowi XVI nowy papamobile, Mercedes-Benz kontynuuje tradycję liczącą ponad 80 lat. Dieter Zetsche, prezes zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz Cars, osobiście przekazał w Watykanie specjalną Klasę M w ręce papieża.

"To dla Mercedes-Benz zaszczyt towarzyszyć Jego Świątobliwości Papieżowi Benedyktowi XVI podczas przyszłych podróży - powiedział Zetsche w trakcie przekazania samochodu. "Kontynuujemy w ten sposób naszą długotrwałą współpracę z Watykanem. Od ponad 80 lat papieże mogą polegać na jakości i bezpieczeństwie aut Mercedes-Benz".

Przywódca Kościoła katolickiego korzysta z papamobile Mercedes-Benz podczas licznych wystąpień publicznych zarówno w Watykanie, jak i za granicą. Konstrukcja samochodu pozwala mu pozostawać w kontakcie z publicznością bez potrzeby rezygnacji z najwyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu.

Po raz pierwszy nowy papamobile towarzyszył Benedyktowi XVI 8 grudnia bieżącego roku podczas uroczystości Niepokalanego Poczęcia, tradycyjnie obchodzonych na Schodach Hiszpańskich.

Papamobile, wyposażony w najnowsze osiągnięcia technologiczne zastosowane w obecnej generacji Klasy M, otrzymał specjalnie zaprojektowane wnętrze. Znacznie poszerzona w porównaniu do poprzednika kopuła oferuje teraz więcej przestrzeni i łatwiejszy dostęp.

Większe panele szklane oraz podświetlana podsufitka zapewniają z kolei lepsze warunki obserwacyjne. Tron (centralny element kabiny) zdobi haftowany herb Ojca Świętego.

Tradycyjnie, nadwozie zmodyfikowanej Klasy M pokrywa lakier w kolorze diamentowej bieli. W celu ułatwienia transportu drogą lotniczą jej karoseria została względem poprzednika obniżona o kilka centymetrów. Jednocześnie zwiększono wysokość wnętrza.

Prace nad nowym papamobile rozpoczęły się około 9 miesięcy temu. Pojazd został zaprojektowany i wyprodukowany przez Mercedesa.

Firma ze Stuttgartu dostarcza samochody dla papieży już od ponad 80 lat. Pierwszym z nich był Nurburg 460 Pullman Saloon z 1930 roku, zbudowany dla Piusa XI. W latach 60-tych Jan XXIII odebrał 300d Landaulet z automatyczną skrzynią biegów. Paweł VI jako pierwszy skorzystał z modelu 600 Pullman Landualet, zastąpionego później przez 300 SEL.

Od lat 80-tych papież Jan Paweł II używał podczas uroczystości na Placu Świętego Piotra pojazd zaprojektowany jako papamobile (zmodyfikowana Klasa G). Od 2002 roku towarzyszył mu nowy papamobile, do dzisiaj użytkowany przez Benedykta XVI.

Po zakończeniu swojej misji papamobile można oglądać jako elementy kolekcji prezentowanej w Watykanie oraz w Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane

Najnowsze wiadomości - Mercedes

Reklama