/  /  / Vito
Mercedes Vito

Mercedes Vito

Zmień
SegmentMinibusyŚrednie dostawcze / VanŚrednie dostawcze / Kombi Van
Emisja CO2---
Żużycie paliwa---
 
Mercedes Vito to produkowany od 1996 roku samochód użytkowy plasujący się w gamie niemieckiego producenta poniżej modelu Sprinter. Auto zyskało uznanie dziennikarzy, którzy przyznali mu tytuł Van roku 1999. Cechą charakterystyczną modelu był przedni napęd, który stanowił ewenement w gamie pojazdów Mercedesa. Początkowo model ten montowany był w polskich zakładach w Jelczu, jednak po kilku latach całość produkcji przeniesiono do Hiszpanii. W roku 1999 Vito przeszło lifting, w wyniku którego zmianie uległy niektóre detale nadwozia oraz wnętrza, pojawiły się również nowe, bardziej wydajne, nowocześniejsze silniki diesla. W 2003 roku na rynek zawitała kompletnie nowa wersja dostawczego Mercedesa. Pierwszą zasadniczą różnicą między nim, a poprzednikiem był powrót do koncepcji napędzanej tylnej osi, co poprawiło zwrotność, oraz trakcję obciążonych pojazdów. Dostępna była również wersja z napędem na cztery koła. W ofercie modelu pojawiła się też możliwość wyboru spośród wersji o różnym rozstawie osi, długości i wysokości. W 2010 roku Vito przeszło lifting, w wyniku którego zmianie uległ wygląd reflektorów z przodu i z tyłu pojazdu, zderzaków, a także elementów wnętrza. W gamie pojawiły się również nowe silniki.

Chociaż Vito zostało zaprojektowane w ten sposób, aby móc przewieźć jak najwięcej, jak największych pakunków, to jednak linia nadwozia wyróżnia go spośród innych samochodów dostawczych. Dach delikatnie obniża się ku tyłowi pojazdu, a wzdłuż linii bocznej poprowadzono charakterystyczne wcięcie. Na żebrowanej atrapie chłodnicy widnieje dumnie gwiazda- logo Mercedesa, nie pozostawiając złudzeń z autem jakiej marki mamy do czynienia. Vito występować może w jednej z jedenastu konfiguracji nadwozia (w wersjach furgon, univan oraz kombi) oraz z jednym z dwóch rozstawów osi. Auto z rozstawem 3200mm i krótkim nadwoziem mierzy 4763mm, zaś z rozstawem dłuższym, wynoszącym 3430mm długość to 5238mm. Na szerokość Vito mierzy 1901mm (bez lusterek), a na wysokość 1902 lub 2329mm. Najmniejsza pojemność przedziału bagażowego wynosi 0,43m3 i dotyczy najkrótszej wersji kombi, a największa 7,4m3 w przypadku wersji furgon z wysokim dachem.

W standardzie znajdziemy takie elementy poprawiające bezpieczeństwo jak ESP (elektroniczny system stabilizujący jazdę) z systemami ABS, ASR, EBV i BAS, 3-punktowe pasy bezpieczeństwa przy wszystkich siedzeniach, trzecie światło stopu, elektroniczny immobilizer, napinacze pasów dla kierowcy i pasażera, reflektory odblaskowe z oświetleniem przeciwmgielnym i oświetleniem do jazdy dziennej, a także poduszkę powietrzną kierowcy.

Konkurentami Mercedesa Vito w klasie są między innymi Fiat Ducato, Ford Transit, Volkswagen Transporter oraz Renault Traffic.
 

Vito najczęściej porównywany z

Fiat Ducato
Fiat Ducato
Ford Transit Connect
Ford Transit Connect
Ford Transit Custom
Ford Transit Custom
Mercedes Sprinter
Mercedes Sprinter
Nissan NV200
Nissan NV200
Renault Master
Renault Master
SEAT Alhambra
SEAT Alhambra
Reklama