/  /  / Viano
Mercedes Viano

Mercedes Viano

Zmień
SegmentMinibusy
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
Mercedes Viano to zaliczany do segmentu minibusów pojazd producenta ze Stuttgartu. Protoplastą modelu był Mercedes klasy V, oparty na użytkowym Mercedesie Vito. Klasa V, mimo, iż przeznaczona do przewozu osób, mogła również posiadać bardzo bogate wyposażenie oraz mocne silniki. Często jednak podkreślano jej pochodzenie, wywodzące się wprost od samochodu dostawczego, co dało się zauważyć min. w pozycji za kierownicą oraz samym ułożeniem kierownicy i deski rozdzielczej. Pierwsze Vito, a za nią również klasa V posiadały także, w odróżnieniu od innych Mercedesów, napęd na przednie koła. Produkowana od 1996 roku klasa V, w 2003 doczekała się następcy. Został nim, oparty na kolejnym wcieleniu Mercedesa Vito, model Viano, który w niezmienionej formie produkowany był przez siedem lat, kiedy to przeszedł głęboko odmładzającą kurację- zmieniono kształt przednich i tylnych lamp, zderzaków, poprawiono charakterystykę nadwozia, odświeżono wnętrze oraz dodano kilka jednostek do gamy silników. W Viano pojawił się również charakterystyczny dla Mercedesa napęd na tylną oś oraz możliwość napędu 4x4.

Gdy patrzymy na niego z dystansu, trudno odróżnić Viano od dostawczego Vito. Dopiero gdy spojrzymy z bliska, dostrzegamy osobowe cechy minibusu Mercedesa. W porównaniu do poprzedników sylwetka auta, mimo, iż wciąż podporządkowana jak największej objętości wnętrza, nabrała nieco kształtów, takich jak delikatnie pochylony ku tyłowi dach oraz delikatne wcięcia i wypukłości karoserii. Auto dostępne jest w trzech wariantach długości: 4763mm (rozstaw osi 3200mm), 5008mm (3200mm) oraz 5238 (3430mm). Auto mierzy sobie 1872mm wysokości oraz 1901mm szerokości (2253mm z lusterkami). Pojemność bagażnika waha się, w zależności od wersji, od 730 do 4610 litrów. Mercedesem Viano maksymalnie podróżować może do ośmiu osób. W ofercie firmy znajduje się również wersja zwana Marco Polo, w której wierzchnia część dachu unosi się w całości, tworząc dodatkowe pomieszczenie, w którym znajduje się łóżko dla dwóch osób.

Standardowe wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa obejmuje poduszki czołowe dla kierowcy i pasażera, a także system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania ABS z układem rozdziału siły hamowania EBV, system wspomagający nagłe hamowanie BAS, system stabilizacji toru jazdy ESP oraz system zapobiegający poślizgowi kół podczas ruszania ASR. Model ten otrzymał 4 z 5 możliwych gwiazdek w testach zderzeniowych organizacji EuroNCAP.

Konkurentami modelu Mercedes Viano jest m.in. Volkswagen Caravelle i Transporter oraz Renault Traffic.
 

Viano najczęściej porównywany z

BMW 5
BMW 5
Fiat Doblo
Fiat Doblo
Fiat Ducato
Fiat Ducato
Ford Transit Custom
Ford Transit Custom
Mercedes Sprinter
Mercedes Sprinter
Renault Kangoo
Renault Kangoo
SEAT Alhambra
SEAT Alhambra
Reklama