/  /  /  /  / Sprinter z asystentem bocznego wiatru. Co to daje?
Mercedes Sprinter

Mercedes Sprinter

Zmień
SegmentŚrednie dostawcze / VanŚrednie dostawcze / Podwozie
Cena110 946 zł - 162 852 zł (aktualizacja: 2016-06-01)103 443 zł - 153 135 zł (aktualizacja: 2016-06-01)
Emisja CO2173 g/km - 317 g/km176 g/km - 317 g/km
Żużycie paliwa6,6 L/100km - 13,3 L/100km6,7 L/100km - 13,3 L/100km
 

Sprinter z asystentem bocznego wiatru. Co to daje?

Mercedes-Benz|
null
© Mercedes-Benz
null

Nowy Sprinter to pierwszy van z asystentem bocznego wiatru (CA), należącym do standardowej specyfikacji dla zamkniętych wariantów do 3,5 t. W późniejszym czasie dołączą do nich wersje cięższe oraz otwarte.

Asystent bocznego wiatru CA praktycznie w pełni kompensuje wpływ bocznego wiatru na prowadzenie auta, na ile tylko pozwalają na to fizyczne granice. Jak podkreśla producent, kierowca znacznie rzadziej musi dokonywać kontr w czasie silnych podmuchów, dzięki czemu jest mniej obciążony.

Asystent bocznego wiatru CA bazuje na seryjnym układzie ESP i aktywowany jest w trakcie jazdy z prędkością od 80 km/h.

Asystent bocznego wiatru rozpoznaje siły działające na samochód w wyniku bocznego wiatru na podstawie danych z czujników przechyłów i przyspieszenia bocznego, będących częścią seryjnego systemu ESP. Aby przeciwdziałać skutkom podmuchów, wykorzystuje on hamulce poszczególnych kół po stronie zwróconej w kierunku wiatru.

W ten sposób wywiera efekt sterujący i zapobiega niebezpiecznemu zbaczaniu samochodu z toru jazdy w wyniku przechyłów lub ruchu obrotowego.

Asystent bocznego wiatru CA pomaga kierowcy pozostać na pasie ruchu nawet w obliczu silnych podmuchów (np. na mostach czy podczas wyprzedzania ciężarówek).

Czujniki systemu ESP są w stanie zidentyfikować siłę stałego wiatru bocznego, nagłych podmuchów i dodatkowo odnotować kąt natarcia. Reakcja asystenta bocznego wiatru uwzględnia także prędkość samochodu, obciążenie, pozycję ładunku i zachowanie kierowcy. Jeśli ten ręcznie przeprowadzi korektę, asystent bocznego wiatru automatycznie ograniczy odpowiednio swój zakres interwencji.

Działanie systemu wspomagania dostosowane jest do poszczególnych modeli Sprintera i pola ich powierzchni. Lampka ostrzegawcza informuje kierowcy o interwencji układu, a przy okazji o warunkach drogowych.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama