Mercedes R

Mercedes R

Zmień
SegmentVany / Klasa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
drzwi pasażera.JPG
© Samar
drzwi pasażera.JPGelektryka szyb.JPGkanapa.JPGklamka kierowcy.JPGklamka tył.JPGklimatyzacja.JPGkoło.JPGkomp pokładowy.JPGkomputer pokładowy.JPGlampa tył.JPGlewy bok.JPGlewy przód.JPGlewy tył.JPGlusterko boczne.JPGlusterko wsteczn.JPGosłona pasażera.JPGpasy bezpieczeństwa.JPGpodłokietnik przód.JPGprawy bok.JPGprawy przód.JPGprawy tył.JPGprzeciwmgielne.JPGprzód.JPGreflektor.JPGregulacja kierownicy.JPGschowek.JPGsiedzenie kierowcy.JPGsilnik.JPGtylny zderzak.JPGtył.JPGwlew paliwa.JPGwlot powietrza.JPGzagłówek.JPGzestaw audio.JPGzestaw wskaźników.JPGbagażnik.JPGdeska bok.JPGdeska kierowca.JPGdeska pasażer.JPGdeska przód.JPGdrzwi kier.JPGzderzak przód.JPGregulacja kierownicy.JPGzmiana biegów.JPGnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull
Mercedes klasy B wraz ze swoim wejściem na rynek wypełnił lukę w gamie pojazdów niemieckiego producenta pomiędzy wydłużoną klasą A, czyli samochodem miejskim, a klasą C, czyli w pełni kompaktową limuzyną. Model ten pojawił się w 2005 roku i miał panaceum na niezbyt udany model Vaneo, a przy okazji próba zdobycia kawałka rynku, na który Mercedes dotychczas patrzył z góry. Kiedy jednak okazało się, że właśnie taki rynek również może przynosić zyski niemiecka marka postanowiła spróbować swoich sił. Klasa B została sklasyfikowana w klasie niższej średniej niższej (segment C) w grupie vanów. Nadwozie oparto o rozbudowaną płytę podłogową z modelu klasy A, czyli takiej, która składa się z nachodzących na siebie kawałków blachy, popularnie nazywanej „sandwicz”. Jednak model ten jest zdecydowanie większy od klasy A. Jego długość wynosi 4,27 metra, czyli jest dłuższy o 43 cm (z czego aż 20 cm przypada na zwiększony rozstaw osi), zaś szerokość i wysokość to odpowiednio 1,78 i 1,60 metra. Takie wymiary mogłyby go zaliczyć nawet do klasy wyżej, ale zapewniają również dużą ilość miejsca dla podróżujących oraz na ich bagaż, co z kolei poprawia komfort podróżowania. Sama pojemność bagażnika wynosi 525 litrów, zaś po złożeniu foteli możliwe jest zmieszczenie bagażu o pojemności do 2245 litrów, co jest wynikiem zapewnianym przez niektóre samochody dostawcze. Mercedes klasy B produkowany jest w zakładach Mercedesa w Rastatt w Niemczech, a także w Juarez w Meksyku.

Dostępny jako 5-drzwiowe MPV Mercedes klasy B nie tylko korzysta z rozwiązań technicznych z modelu klasy A, ale również w dużej części zawdzięcza mu swój wygląd. W szczególności widoczne jest to w przedniej części auta, a to za sprawą kształtu grilla oraz zderzaków. Sylwetce auta nadano tylko bardziej sportowego kształtu, podkreślonego przez linie biegnące od wydłużonej, układającej się w kształt klina pokrywy silnika, poprzez słupek dachowy, aż po muskularny tył. Podobne zadanie ma wznosząca się, a zarazem zwężająca linia bocznych okien. Po przeprowadzonym w 2009 roku faceliftingu w Mercedesie klasy B pojawiły się przemodelowane przednie i tylne zderzaki, większy grill z charakterystycznymi poziomymi żebrami oraz z dużym logo w kształcie gwiazdy, całość zaś upodobniła się do klasy R.

Jak przystało na Mercedesa wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego jest więcej niż poprawne. W standardzie znajdują się poduszki czołowe kierowcy i pasażera, poduszki boczne przednie oraz kurtyny powietrzne. Ponadto w każdym modelu montowany jest system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania ABS z układem rozdziału siły hamowania EBD, system wspomagania nagłego hamowania BAS, układ stabilizacji toru jazdy ESP oraz system zapobiegający poślizgowi kół przy ruszaniu ASR. Jako dodatkowa opcja dostępne są również boczne poduszki powietrzne w tylnych fotelach. W testach zderzeniowych EuroNCAP Mercedes klasy B otrzymał maksymalną ilość 5 gwiazdek. Wskazano jedynie na pewne zagrożenie ud i kolan ze strony niektórych elementów deski rozdzielczej.

Auto praktycznie nie posiada na rynku konkurenta gdyż nie powstał jeszcze inny minivan z grupy aut premium.
 

R najczęściej porównywany z

Audi A6
Audi A6
Audi A8
Audi A8
BMW 5
BMW 5
Mercedes B
Mercedes B
Porsche Cayenne
Porsche Cayenne
SEAT Ibiza IV FL
SEAT Ibiza
SEAT Alhambra
SEAT Alhambra
Reklama