/  /  /  / Mazda6 i tajemnica czerwonego lakieru
Mazda

Mazda

Zmień
Mazda to producent samochodów osobowych z siedzibą w Hiroszimie, który zasłynął jako jedyna japońska marka, której udało się wygrać 24-godzinny wyścig na torze Le Mans. Ciekawostką jest również fakt, iż przez długi czas w Polsce nie było oficjalnego przedstawicielstwa firmy, a samochody trafiały do naszego kraju w sposób mniej oficjalny.
Dowiedz się więcej o marce
 

Mazda6 i tajemnica czerwonego lakieru

null
© Mazda
null

Jak wynika z danych dotyczących rynku niemieckiego, aż około 30% klientów kupujących egzemplarz Mazdy6 wybiera samochód w czerwonym kolorze nadwozia Soul Red Metallic.

Jest to o tyle zaskakujący trend, ponieważ w omawianym segmencie rynku nabywcy wybierają raczej samochody utrzymane w stonowanych kolorach nadwozia. Co więcej, jak pokazują dane za rok ubiegły, czerwony stanowił zaledwie około 5,9% udziału w rankingu kolorów nadwozia wszystkich zarejestrowanych w Niemczech samochodów osobowych.

Dlaczego czerwony Soul Red Metallic tak podoba się kierowców Mazdy6? Jak podkreśla japoński producent, wspomniany lakier został skomponowany obok jeszcze kilku innych po to, aby uzyskać większy niż dotychczas kontrast z użyciem maleńkich płatków odbijającego światło pigmentu, dzięki czemu różnica między oświetlonymi a zacienionymi płaszczyznami jest jeszcze większa. Pozwala to optycznie zaakcentować kształty Mazdy i podkreślić jej atletyczne kształty oraz dynamiczny język stylistyczny Kodo.

Ranking popularności kolorów Mazdy6 w Polsce

Soul Red Metallic to według Mazdy czysta energia łącząca w sobie światło, cień i głębię w sposób doskonale uwypuklający kształty Mazdy6 i jej sportowy charakter. Jak? Używając dwóch różnych lakierów podkładowych o różnych funkcjach. W zależności od kąta widzenia zauważyć można wyraźną różnicę między obszarami oświetlonymi i zacienionymi.

Ten wyjątkowy kolor znakomicie reaguje również na drobniejsze różnice w oświetleniu, dzięki czemu Mazda6 wygląda jeszcze lepiej.

Zwykle karoserię lakieruje się dwiema warstwami: podkładem o żądanej barwie, a następnie lakierem bezbarwnym. Jednak pojedyncza warstwa z pigmentem zmusza do wyboru między nasyceniem a kontrastem.

Soul Red Metallic stworzono z dwóch warstw różnych kolorów lakieru oraz pokrycia z lakieru bezbarwnego. Każda warstwa ma swoją funkcję. Pierwsza, z jasnymi płatkami aluminium, odbija światło, druga z kolei jest półprzezroczysta z bardzo intensywnym czerwonym pigmentem.

Światło przenika przez drugą warstwę, zabarwione na czerwono odbija się od płatków aluminium i wraca do oka, wzmocnione po raz drugi czerwonym pigmentem.

W rezultacie, w warunkach naturalnego oświetlenia Mazda6 lśni głęboką, intensywną czerwienią, promieniującą od wewnątrz tak jak zachodzące słońce. Zacienione fragmenty są niemal czarne. To właśnie szerokie spektrum kontrastu i wyjątkowa głębia czynią Soul Red Metallic tak wyjątkowym odcieniem.

W pełni zautomatyzowany system lakierni został specjalnie przeprogramowany na potrzeby Soul Red Metallic, aby zachować powtarzalną precyzję i jakość na całej powierzchni samochodu. Innowacyjne połączenie materiałów i ich staranne zastosowanie pozwoliły osiągnąć efekt prawdziwie cieszący oko.

Obok gamy Mazda6 lakier Soul Red Metallic można zamówić dla crossovera Mazda CX-5, a niedługo będzie to też opcja dostępna dla osób wybierających Mazdę3 nowej generacji.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama