/  /  /  / Mazda znowu z zyskiem
Mazda

Mazda

Zmień
Mazda to producent samochodów osobowych z siedzibą w Hiroszimie, który zasłynął jako jedyna japońska marka, której udało się wygrać 24-godzinny wyścig na torze Le Mans. Ciekawostką jest również fakt, iż przez długi czas w Polsce nie było oficjalnego przedstawicielstwa firmy, a samochody trafiały do naszego kraju w sposób mniej oficjalny.
Dowiedz się więcej o marce
 

Mazda znowu z zyskiem

Mazda|
null
© Mazda
null

W roku podatkowym 2013, który zakończył się 31 marca, Mazda Motor Corporation zanotowała zysk. Znaczny dochód firmie przyniósł model Mazda CX-5, a także nowa Mazda6, która pojawiła się na rynku pod koniec roku podatkowego.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Sytuacja Mazdy w Europie również wygląda coraz lepiej pomimo trwającej w tym regionie stagnacji na rynku samochodów osobowych.

Globalny dochód i zyski przewyższyły zeszłoroczne wyniki we wszystkich kategoriach: dochód wzrósł o 8,5% w przeliczeniu do około 18,4 mld EUR, a zysk operacyjny osiągnął 449 mln EUR, co stanowi poprawę rzędu 772 mln EUR. Zysk netto firmy wyniósł 286 mln EUR, co stanowi znaczącą poprawę w porównaniu ze stratą w wysokości 898 mln EUR, zanotowaną w roku podatkowym 2012.

Ogólna wielkość sprzedaży pozostała praktycznie niezmieniona na poziomie około 1,24 mln sztuk. Wszelkie oczekiwania przekroczyła za to sprzedaż modelu CX-5, który znalazł aż 200 000 nabywców na całym świecie. W konsekwencji Mazda podniosła do 240 000 wielkość produkcji tego kompaktowego SUV-a, który jest pierwszym modelem o stylizacji Kodo, wyposażonym w pełną gamę technologii Skyactiv.

Volkswagen Tiguan kontra Mazda CX-5

Nowa Mazda6, czyli drugi model Skyactiv, również uzyskała dobre wskaźniki sprzedaży na wszystkich rynkach zbytu. Dużym zainteresowaniem wśród nabywców wspomnianych modeli cieszył się silnik Skyactiv-D: około 70% klientów wybrało jeden z mało uciążliwych dla środowiska silników diesla Mazdy.

W roku podatkowym 2014 firma oczekuje kontynuacji pozytywnego trendu. Przewiduje się wzrost globalnych dochodów o 12% i podwojenie obecnego zysku. Międzynarodowy wolumen sprzedaży ma szacunkowo wzrosnąć o 8% i osiągnąć 1,34 mln sztuk. Z kolei sprzedaż w Europie (wliczając Rosję) powinna zwiększyć się o 17% do 200 000 sztuk, głównie za sprawą rosnącej popularności dwóch dostępnych modeli Skyactiv i wprowadzenia kolejnego, trzeciego.

Dla roku podatkowego 2016 Mazda przewiduje globalną wielkość sprzedaży rzędu 1,7 mln pojazdów.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama