/  /  /  /  / Mazda CX-5 zdobywa 5 gwiazdek Euro NCAP
Mazda Mazda2

Mazda Mazda2

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Małe
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Mazda CX-5 zdobywa 5 gwiazdek Euro NCAP

Mazda|
null
© Materiały prasowe
null

Mazda CX-5, wprowadzona na europejski rynek w lutym bieżącego roku, zdobyła najwyższe noty we wszystkich czterech kategoriach bezpieczeństwa według zaostrzonych standardów organizacji Euro NCAP.

Oceny w kategorii ochrony dorosłych podróżujących samochodem, ochrony dzieci i systemów wspomagania bezpieczeństwa (odpowiednio 94%, 87% i 86%) były powyżej progów (80%, 75% i 60%), wymaganych do uzyskania ogólnego wyniku 5 gwiazdek.

Co więcej, najnowszy model Mazdy uzyskał maksymalną punktację mimo, że testowano go według bardziej rygorystycznych standardów wprowadzonych przez Euro NCAP w 2012 roku w zakresie ochrony pieszych, które wymagają wyniku powyżej 60% w tej kategorii.

Po modelach 6 i 3, CX-5 jest już trzecią Mazdą, która zdobyła pięć gwiazdek Euro NCAP od wprowadzenia przez tę organizację nowego systemu oceny w 2009 roku. Punktacje w poszczególnych kategoriach zależą od wyników testów zderzeniowych takich jak zderzenie czołowe przy prędkości 64 km/h, uderzenie w bok przez inny pojazd z prędkością 50 km/h, uderzenie bokiem w słup przy prędkości 29 km/h oraz symulację uderzenia pieszego przy prędkości 40 km/h.

Euro NCAP ocenia także między innymi działanie elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy (ESC).

Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP

CX-5 to Mazda nowej generacji, która jest także pierwszym modelem z nadwoziem zbudowanym według innowacyjnej technologii Skyactiv. Podejmując próbę opracowania idealnego nadwozia samochodu, inżynierowie Mazdy wrócili do desek kreślarskich, aby od nowa przemyśleć podstawowe założenia konstrukcyjne i materiałowe oraz metody produkcji.

W zaprojektowanym nadwoziu stal o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie stanowi 61%, a belki wzmacniające w przednich i tylnych zderzakach zostały wykonane ze stali o ultra wysokiej wytrzymałości (do 1800 MPa), czyli najmocniejszego gatunku stali, jaki kiedykolwiek zastosowano w konstrukcji samochodu.

CX-5 to początek nowej ery dla Mazdy

Nadwozie Mazdy nie tylko zapewnia znakomitą ochronę w razie zderzenia, ale jest też niezwykle lekkie. Koncern planuje stosowanie nadwozi Skyactiv we wszystkich modelach nowej generacji.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama

Najnowsze wiadomości - Mazda Mazda2