/  /  /  / Mazda znowu z zyskiem
Mazda

Mazda

Zmień
Mazda to producent samochodów osobowych z siedzibą w Hiroszimie, który zasłynął jako jedyna japońska marka, której udało się wygrać 24-godzinny wyścig na torze Le Mans. Ciekawostką jest również fakt, iż przez długi czas w Polsce nie było oficjalnego przedstawicielstwa firmy, a samochody trafiały do naszego kraju w sposób mniej oficjalny.
Dowiedz się więcej o marce
 

Mazda znowu z zyskiem

Mazda|
null
© Mazda
null

W roku podatkowym 2013, który zakończył się 31 marca, Mazda Motor Corporation zanotowała zysk. Znaczny dochód firmie przyniósł model Mazda CX-5, a także nowa Mazda6, która pojawiła się na rynku pod koniec roku podatkowego.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Sytuacja Mazdy w Europie również wygląda coraz lepiej pomimo trwającej w tym regionie stagnacji na rynku samochodów osobowych.

Globalny dochód i zyski przewyższyły zeszłoroczne wyniki we wszystkich kategoriach: dochód wzrósł o 8,5% w przeliczeniu do około 18,4 mld EUR, a zysk operacyjny osiągnął 449 mln EUR, co stanowi poprawę rzędu 772 mln EUR. Zysk netto firmy wyniósł 286 mln EUR, co stanowi znaczącą poprawę w porównaniu ze stratą w wysokości 898 mln EUR, zanotowaną w roku podatkowym 2012.

Ogólna wielkość sprzedaży pozostała praktycznie niezmieniona na poziomie około 1,24 mln sztuk. Wszelkie oczekiwania przekroczyła za to sprzedaż modelu CX-5, który znalazł aż 200 000 nabywców na całym świecie. W konsekwencji Mazda podniosła do 240 000 wielkość produkcji tego kompaktowego SUV-a, który jest pierwszym modelem o stylizacji Kodo, wyposażonym w pełną gamę technologii Skyactiv.

Volkswagen Tiguan kontra Mazda CX-5

Nowa Mazda6, czyli drugi model Skyactiv, również uzyskała dobre wskaźniki sprzedaży na wszystkich rynkach zbytu. Dużym zainteresowaniem wśród nabywców wspomnianych modeli cieszył się silnik Skyactiv-D: około 70% klientów wybrało jeden z mało uciążliwych dla środowiska silników diesla Mazdy.

W roku podatkowym 2014 firma oczekuje kontynuacji pozytywnego trendu. Przewiduje się wzrost globalnych dochodów o 12% i podwojenie obecnego zysku. Międzynarodowy wolumen sprzedaży ma szacunkowo wzrosnąć o 8% i osiągnąć 1,34 mln sztuk. Z kolei sprzedaż w Europie (wliczając Rosję) powinna zwiększyć się o 17% do 200 000 sztuk, głównie za sprawą rosnącej popularności dwóch dostępnych modeli Skyactiv i wprowadzenia kolejnego, trzeciego.

Dla roku podatkowego 2016 Mazda przewiduje globalną wielkość sprzedaży rzędu 1,7 mln pojazdów.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama