/  /  / Exige
Lotus Exige

Lotus Exige

Zmień
SegmentSportowo Rekreacyjne / Klasa Małe
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
null
nullnullnullnull
Lotus Exige powstał w roku 2000, jako zamknięta wersja modelu Elise. Oprócz twardego dachu, zmiany objęły również część nadwozia za siedzeniami kierowcy i pasażera. Samochód otrzymał nową osłonę silnika oraz spojler. Te zabiegi pozwoliły na zwiększenie siły docisku aerodynamicznego w stosunku do modelu Elise. Zastosowanie stałego dachu pozwoliło z kolei na zwiększenie sztywności całej konstrukcji auta.

Wraz z upływającym czasem rosła moc stosowanych w Exige’u silników. Początkow były to jednostki Rovera, których moc nie przekraczała 200KM. Następnie posłużono się silnikami Toyoty o mocy około 250KM. W roku 2011, na salonie we Frankfurcie, zaprezentowano model Exige S, dysponujący jednostką znaną z Lotusa Evory, która z pojemności 3.5l generuje 350KM mocy oraz 400Nm momentu obrotowego. Tak potężna moc w tak niewielkim nadwoziu oznaczać musi doskonałe osiągi i jest tak w istocie. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje niecałe 4 sekundy, zaś prędkość maksymalna podchodzi pod 300 km/h. Nie należy zapominać o podstawowym atucie Lotusa Exige, superlekkim nadwoziu, które pozwala szybciej pokonywać ciasne zakręty i zdecydowanie później hamować.

Exige, mimo niewielkich rozmiarów potrafi robić wrażenie- drapieżna stylistyka przodu, zwarta konstrukcja, liczne wloty powietrza, czy nadwozie o talii osy nie pozostawiają wątpliwości, iż pierwszym przykazaniem przy projektowaniu tego auta była odpowiednia sprawność na torze, nie zaś zachowanie jak największej ilości przestrzeni we wnętrzu. Wymiary tego małego drapieżnika, to 4052mm długości, 1802mm szerokości oraz 1153mm wysokości. Gotowe do jazdy auto waży zaledwie 1080kg.

Mimo niewielkich rozmiarów, które pozycjonują Exige’a S w klasie B, aut małych, to jego osiągi powodują, że jest rywalem dla takich wielkich marek jak Porsche, czy Ferrari.
 

Exige najczęściej porównywany z

BMW i8
BMW i8
Ford Focus
Ford Focus
Jaguar F-Type
Jaguar F-Type
Lexus GS
Lexus GS
Maserati GranTurismo
Maserati GranTurismo
Nissan GT-R
Nissan GT-R
Porsche 911
Porsche 911
Reklama