/  /  / Range Rover
Land Rover Range Rover

Land Rover Range Rover

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Wyższa
Cena496 900 zł - 1 020 600 zł (aktualizacja: 2017-06-01)
Emisja CO2182 g/km - 299 g/km
Żużycie paliwa6,9 L/100km - 12,8 L/100km
 
null
© Land Rover
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull
Land Rover Range Rover, to luksusowe auto które może pełnić funkcje zarówno reprezentacyjne, jak i mieć zastosowanie w jeździe w terenie. Jednak na początku swojej historii, czyli w roku 1970, przeznaczenie było inne. Samochód powstał wtedy na bazie prototypu o nazwie VELAR (Vee Eight LAnd Rover, czyli Land Rover z silnikiem V8) i zbudowany był na bardzo wytrzymałej ramie, zaś wyposażenie było bardzo skromne. Tak więc typowym przeznaczeniem była jazda w terenie.

Obecnie dostępna na rynku, czwarta już generacja została zaprezentowana w 2012 roku i zakwalifikowana została do klasy wyższej (segment E) w grupie aut terenowo-rekreacyjnych. Wcześniej konstrukcja oparta była o sztywną ramę, obecnie natomiast posiada samonośne nadwozie. Zastosowano również niezależne zawieszenie wszystkich kół, które jest regulowane pneumatycznie. Pomimo tego auto wciąż może poradzić sobie w terenie. Samochód wyposażony jest w system Terrain Response, który umożliwia kierowcy wybranie pokrętłem jednego z pięciu ustawień: szosa, śnieg/trawa, błoto, piasek, skały. Ustawienie któregokolwiek z nich powoduje dostosowanie pracy układu napędowego, zawieszenia i hamulców odpowiednio do konkretnych warunków. Produkcja odbywa się w tych samych zakładach co modelu Range Rover Sport, czyli w Solihull w Anglii.

Stylistyka Range Rovera to nawiązanie do pozostałych modeli angielskiego producenta. Samochód dostępny jest tylko w jednej wersji nadwozia, którą jest 5-drzwiowy SUV. Charakterystycznym elementem dla Range Rovera jest  przede wszystkim trójdzielna maskownica chłodnicy, a także wloty powietrza. Na masce pojawiły się przeprojektowane przetłoczenia zaś w światłach dziennych zastosowano technologię LED.

Gama jednostek napędowych składa się z dwóch silników diesla oraz jednego benzynowego. Mniejszy silnik wysokoprężny o pojemności 3l generuje 258 KM, zaś większy o pojemności 4.4l 338 KM. Jedyna benzynowa jednostka w ofercie, o pojemności 5l, została wyposażona w turbodoładowanie, dzięki czemu udało się osiągnąć moc 510 KM. Wszystkie silniki współpracują z 8 biegową, automatyczną skrzynią biegów.

Samochód wyposażony jest we wszechstronną sieć aktywnych systemów bezpieczeństwa bezustannie monitorujących zachowanie auta, uzupełnionych ośmioma poduszkami powietrznymi. Już w standardzie znajduje się system antypoślizgowy ABS z systemem rozdziału siły hamowania, a także system wspomagający nagłe hamowanie EBA. Ponadto seryjnie montowany jest także elektroniczny system kontroli trakcji ETC, wspomaganie zjazdu z pagórków oraz aktywny tempomat z funkcją zatrzymywania w korku oraz inteligentnego hamowania awaryjnego (ASL). W testach zderzeniowych organizowany przez EuroNCAP model uzyskał maksymalną notę 5 gwiazdek.


Konkurencją dla modelu Land Rover Range Rover jest BMW X5, Toyota Land Cruiser V8, Volvo XC90, Infiniti FX, Audi Q7 oraz Mercedes klasy G.
 

Range Rover najczęściej porównywany z

Reklama