/  /  / Freelander 2
Land Rover Freelander

Land Rover Freelander 2

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Niższa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
null
© Land Rover
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullklimatyzacja.jpgkolo.jpgkomora silnika.jpgkomputer pokładowy.jpglampa tył.jpglewy bok.jpglewy przód.jpglewy tył.jpglusterko boczne.jpglusterko wsteczne.jpgosłona przeciwsłoneczna.jpgpas przód.jpgpodłokietnik przedni.jpgpodłokietnik tylny.jpgprawy bok.jpgprawy przód.jpgprawy tył.jpgprzeciwmgielne.jpgprzód.jpgradio.jpgreflektor.jpgregulacja kierownicy.jpgskrzynia biegów.jpgwlew paliwa.jpgzderzak p.jpgzderzak t.jpgzegary.jpgbagażnik.jpgdeska bok.jpgdeska k.jpgdeska p.jpgdeska rozdzielcza.jpgdrzwi p.jpgdrzwi t.jpgelektryczne szyby.jpggrill.jpgkanapa.jpgklamka p.jpgklamka t.jpgzagłówek kierowcy.jpgschowek.jpgfotel kierowcy.jpg
Land Rover Freelander powstał, jako jeden z pierwszych samochód na rynku, z zamiarem połączenia dwóch ważnych cech, którymi zaczęli kierować się klienci. Pierwsza z nich to komfort i luksusowe wyposażenie, a drugi to walory jezdne pozwalające podróżować nie tylko po drogach asfaltowych. Pojazd ten sklasyfikowany został w klasie niższej średniej (segment C) w grupie aut terenowo-rekreacyjnych. Pierwsza generacja tego auta dostępna była od 1997 do 2006 roku, kiedy nastąpiła zmiana generacyjna. Od tego czasu aż do dziś dostępny jest nowy Freelander 2, który od swojego poprzednika jest dłuższy o 50 mm, szerszy o 109 mm oraz wyższy o 32mm. Model ten zbudowany został na płycie podłogowej EUCD, która została zaprojektowana przez Forda, a której użyto również m.in. w Volvo S80 oraz w Fordzie Galaxy. Nadwozie zostało stworzone zostało jako konstrukcja skorupowa o wysokiej sztywności na siły skręcające, co zwiększa kulturę pracy, komfort i szosowe właściwości jezdne oraz sprawia, że samochód nadaje się do prawdziwej jazdy w terenie. Również zawieszenie zostało odpowiednio przygotowane i obecnie jest w pełni niezależne. Jazdę w terenie ułatwić ma specjalny system o nazwie „Terrain Response”. Freelander drugiej generacji produkowany jest w fabryce Halewood, która otrzymała nagrodę „Złoty medal za najlepszą jakość produkcji”, znajdującej się w Liverpoolu.

Opis konstrukcji

Land Rover Freelander został zaprojektowany w Gaydon w hrabstwie Warwick. Swoim wyglądem zewnętrznym nawiązuje do pozostałych modeli Land Rovera, w szczególności do modeli Discovery oraz Range Rover Sport, ale występują także nawiązania do poprzednika. Dlatego też Freelander 2 powstał w drodze ewolucji, a nie rewolucji. Wygląda jednak zdecydowanie bardziej świeżo i nowocześnie, choć nie można powiedzieć, że pozbył się całkowicie swojej toporności. Powierzchnie samochodu są gładkie i geometryczne. W oczy w szczególności rzuca się przód pojazdu ze jego dużą maskownicą chłodnicy, a także potężnymi, poziomo ułożonymi reflektorami. Z tyłu pozbyto się z klapy bagażnika koła zapasowego, które umieszczono pod podłogą bagażnika, przez co powierzchnia również stała się płaska. W przeciwieństwie do poprzednika nowy Freelander dostępny jest tylko w jednej wersji nadwozia, jaką jest 5-drzwiowy SUV.

Bezpieczeństwo

Lista wyposażenia w elementy zapewniające bezpieczeństwo w Land Roverze Freelander jest długa. Obejmuje ona już w podstawowej wersji 7 poduszek powietrznych, obejmujących oprócz poduszek czołowych i bocznych również kurtyny powietrzne i poduszkę kolanową kierowcy. Ponadto seryjnie montowany jest system antypoślizgowy ABS z systemem rozdziału siły hamowania EBD, system wspomagania nagłego hamowania BAS, elektroniczny system kontroli trakcji ETC, system kontroli hamowania przy pokonywaniu zakrętów CBC, a także system stabilizacji toru jazdy ESP wraz z systemem przeciwdziałającym przewróceniu się pojazdu. W testach zderzeniowych EuroNCAP Freelander otrzymał maksymalną ilość 5 gwiazdek zostając pierwszym małym samochodem terenowo-rekreacyjnym, który uzyskał taki wynik.

Konkurenci

Konkurencję dla Freelandera stanowi m.in. Toyota RAV4, Subaru Forester czy też Honda CR-V.
 

Freelander 2 najczęściej porównywany z

Reklama