/  /  / Discovery 4
Land Rover Discovery

Land Rover Discovery 4

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Wyższa
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
Land Rover Discovery 4
© Land Rover
Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4Land Rover Discovery 4
Land Rover Discovery to najbardziej uniwersalny samochód w całej gamie angielskiej firmy, która obecnie należy do indyjskiego koncernu Tata. Nie jest on co prawda aż tak wygodny jak Range Rover, jednak jak sama nazwa „discovery” wskazuje został on zaprojektowany do odkrywania. A odkrywać ma nawet takie miejsca, które są niedostępne dla normalnego samochodu. Łączy on zatem w sobie funkcje auta terenowego z funkcją auta komfortowego z odrobiną luksusu. Auto zadebiutowało w roku 1989 i doczekało się już trzech zmian generacyjnych. Ostatnia nastąpiła niedawno, bo w roku 2009, kiedy to na salonie samochodowym w Nowym Jorku zaprezentowano Land Rovera Discovery 4. Główne zmiany w aucie dotyczyły wyglądu zewnętrznego oraz wyposażenia wnętrza. Choć zmianie uległo również pneumatyczne zawieszenie, które może zwiększyć prześwit o 12,5 cm, lub też obniżyć zawieszenie o 5 cm. Poprawiono także kontrolę trakcji oraz system wspierający jazdę w terenie o nazwie „Terrain Response”. System ten pozwala skonfigurować silnik, skrzynię biegów, zawieszenie i nastawy układu kontroli trakcji, tak aby zapewnić optymalne zachowanie samochodu. Zmniejszeniu za to, o 10%, uległa emisja spalin, przede wszystkim CO2. Nowy model kontynuować ma dobre wyniki poprzednika, które były potwierdzone wieloma nagrodami, jak chociażby tytuł „Samochodu terenowego roku 2005” przyznany przez brytyjski tygodnik motoryzacyjny „Auto Express”, a także tytuł „Najlepszego Dużego Samochodu z napędem 4x4” w plebiscycie magazynu „What Car?”. Model ten produkowany jest w fabryce Land Rovera położonej w Solihull w Anglii.

Opis konstrukcji

Nowy Land Rover Discovery czwartej generacji nawiązuje stylistyką do swojego poprzednika. Zmiany, które nastąpiły w tym aucie nie są rewolucyjne. Sprawiły jednak, że model stał się jeszcze bardziej bliski swoim wyglądem do modelów Range Rovera. Wielkość auta pozostała praktycznie taka sama, a zmiany mieszczą się w granicach 1 do 2 cm. W porównaniu do poprzednika modyfikacji uległ przedni zderzak wyposażony w powiększony i przemodelowany wlot powietrza. Zmieniony grill ma teraz zupełnie inny bardziej charakterystyczny design, który bardziej współgra z bocznymi wlotami powietrza. Nowe, mocno zarysowane przednie światła zostały teraz wyposażone w technologie LED, dzięki czemu kierowca ma lepszą widoczność. Drobnej zmianie uległy również światła tylne. Wciąż jednak ogólny wygląd modelu jest toporny i pudełkowaty. Discovery dostępny jest jedynie jako 5-drzwiowy SUV.

Bezpieczeństwo

Podobnie jak w pozostałych modelach Land Rovera bezpieczeństwo podróżnych zostało potraktowane priorytetowo. W standardzie znajduje się 6 poduszek powietrznych, system antypoślizgowy ABS z układem rozdziału siły hamowania EBD, wspomaganie nagłego hamowania BAS, system stabilizujący tor jazdy ESP oraz system zapobiegający przewróceniu się pojazdu. Modelu Discovery 4 generacji nie poddano jak do tej pory testom zderzeniowym organizacji EuroNCAP.

Konkurenci

Głównymi konkurentami Land Rovera Discovery są Mitsubishi Pajero, Nissan Pathfinder, a także Toyota Land Cruiser.

 

Discovery 4 najczęściej porównywany z

Reklama