/  /  /  / Nowa skrzynia biegów KIA w 2015
Kia
Kia to najstarsze przedsiębiorstwo motoryzacyjne w Korei Południowej, które specjalizuje się w produkcji samochodów osobowych oraz dostawczych. Razem z inną marką pochodzącą z tego kraju – Hyundaiem – tworzy grupę Hyundai Kia Automotive Group. Podobnie jak ona początek XXI wieku może również zaliczyć do okresu najbardziej dynamicznego rozwoju.
Dowiedz się więcej o marce
 

Nowa skrzynia biegów KIA w 2015

KIA|
null
© KIA
nullnullnull

Jedną z nowości Kia Motors na salonie Genewa 2014 jest siedmiostopniowa, dwusprzęgłowa skrzynia przekładniowa (DCT), która wyznacza kierunek rozwoju układów przeniesienia napędu w przyszłych samochodach tego producenta.

Nowa skrzynia przekładniowa (pierwsza tego typu w ofercie Kia) powstała z potrzeby wyważenia oszczędności zużycia paliwa z "usportowieniem" osiągów samochodu. Pomyślana jako bardziej paliwo-oszczędny sukcesor obecnie stosowanej automatycznej skrzyni 6-stopniowej (a dostępnej jako opcja w większości modeli Kia), nowa przekładnia DCT łączy w sobie zalety skrzyni manualnej i automatycznej, umożliwiając przyspieszenie zmiany biegów.

W trakcie procesu rozwojowo-konstrukcyjnego założono 7-procentowe zmniejszenie zużycia paliwa oraz 5-procentowe skrócenie czasu przyspieszenia 0-100 km/h w stosunku do stosowanej obecnie 6-stopniowej skrzyni DCT. Za równie ważne przyjęto redukcję hałasów i wibracji, w którym to celu zastosowano zewnętrzny tłumik-amortyzator drgań podnoszący stopień technicznego wyrafinowania nowej przekładni.

Skrzynia DCT posiada dwa sprzęgła, aktywowane elektrycznym siłownikiem oraz dwa zestawy wałków – dla biegów parzystych i nieparzystych, które umożliwiają sekwencyjne załączanie kolejnych siedmiu przełożeń (plus wstecznego) zgodnie z komendami kierowcy.

Ciągłość mocy przekazywanej przez 7-stopniową skrzynię DCT pozwala zminimalizować straty momentu obrotowego wynikające z "tradycyjnego" sposobu zmiany biegów, zapewniając wyższą płynność pracy układu napędowego, a więc i jazdy w praktycznie każdych warunkach ruchu drogowego.

Z uwagi na mniejsze obciążenie silnika, nowa 7-stopniowa skrzynia DCT w porównaniu z dotychczasową dwusprzęgłową skrzynią 6-stopniową, umożliwia obniżenie zużycia paliwa przy poprawie osiągów dynamicznych samochodu.  

7-stopniowa skrzynia biegów DCT oferowana będzie w samochodach marki Kia począwszy od roku 2015.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama