/  /  / Sportage
Kia Sportage

Kia Sportage

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Niższa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
null
© Kia
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull
Kia sportage, to auto terenowo rekreacyjne (SUV) należące do klasy niższej średniej (C). To już trzecia generacja tego modelu. Pierwszy model Sportage produkowany były w latach 1993- 2002 i opierał się na stworzonej we współpracy z Mazdą platformie. W roku 2004 do  sprzedaży weszła druga generacja modelu, dzieląca tym razem platformę z innym koreańskim autem, Hyundaiem Tucson, produkowana do roku 2010, kiedy to zaprezentowano zupełnie odmienioną, trzecią generację.

Kia Sportage nabrała nowego, dynamicznego wyglądu, co wyraźnie podkreśla producent auta, zwracając uwagę na charakterystyczne "tygrysie" oblicze samochodu. Proporcje nadwozia są wyważone, całość sprawia zdecydowanie lepsze wrażenie niż w poprzednich wersjach. Nowoczesny design kryje w sobie jednak nadwozie klasycznego auta sportowo- rekreacyjnego, ze wszystkimi jego atutami takimi jak wyższa pozycja kierowcy, większe poczucie bezpieczeństwa podróżujących oraz większa zauważalność na drodze. Auto, w stosunku do swojego poprzednika zdecydowanie urosło na długość i szerokość. Mierząc 4440mm jest dłuższe o 90 mm, jest również szersze o 15mm (1855mm). Sportage trzeciej generacji jest za to niższy o 60mm od swojego poprzednika i mierzy 1635mm.

Kia Sportage jest samochodem bezpiecznym. W testach amerykańskiego Insurance Institute for Highway Safety otrzymała tytuł "Top Safety Pick" przyznawany modelom spełniającym najwyższe stawiane przez tę instytucję wymagania. Warto odnotować, iż w Sportage'u trzeciej generacji zdecydowanie poprawiono wytrzymałość konstrukcji dachu. Podczas testu auto osiągnęło wynik kilkakrotnie przewyższający wartość wymaganą przepisami, w sytuacji, gdy jego poprzednik prezentowany był jako przykład samochodu, którego konstrukcja dachu jest bardzo słaba. Na bezpieczeństwo czynne wpływają takie elementy seryjnego wyposażenia modelu Sportage, jak poduszki czołowe kierowcy i pasażera, kurtyny powietrzne i boczne poduszki dla pasażerów tylnych i przednich siedzeń, aktywne zagłówki, czy pasy z napinaczami dla podróżujących na przednich siedzeniach auta. Kia Sportage posiada również bardzo bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa czynnego, składają się na nie takie elementy jak ABS - system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania, EBD- system rozdziału siły hamowania, ESC- system stabilizacji toru jazdy, TCS- system kontroli trakcji, BAS- system wspomagania hamowania, HAC- system wspomagający ruszanie na wzniesieniu, VSM- system podpowiedzi ruchu kierownicy, DBC- system kontroli zjazdu ze wzniesienia oraz światła do jazdy dziennej.

Konkurentami modelu Kia Sportage trzeciej generacji są takie modele jak Ford Kuga, Honda CRV, Hyundai ix35, Toyota RAV4, Volkswagen Tiguan, czy Skoda Yeti.
 

Sportage najczęściej porównywana z

Ford Kuga
Ford Kuga
Mazda CX-5
Mazda CX-5
Mitsubishi ASX
Mitsubishi ASX
Nissan Qashqai
Nissan Qashqai
Opel Mokka
Opel Mokka
Ssangyong Korando
Ssangyong Korando
Suzuki SX4 S-Cross
Suzuki SX4 S-Cross
Reklama