/  /  /  /  / Oto Człowiek Roku według Top Gear
Jaguar XJ

Jaguar XJ

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Luksusowe
Cena399 900 zł - 699 700 zł (aktualizacja: 2017-06-01)
Emisja CO2149 g/km - 264 g/km
Żużycie paliwa5,7 L/100km - 11,1 L/100km
 

Oto Człowiek Roku według Top Gear

Jaguar|
null
© Jaguar
null

Ian Callum, dyrektor działu projektowego marki Jaguar, został uznany przez Top Gear Człowiekiem Roku 2012. Wyróżnienie brytyjskiego magazynu jest kolejnym międzynarodowym sukcesem Calluma w tym roku.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Wcześniej doceniono najnowszy projekt autorstwa Calluma: był to Jaguar F-Type, dwumiejscowy samochód sportowy, podczas wystawy Paris Motor Show 2012 we wrześniu.

W uzasadnieniu werdyktu jury plebiscytu podało: "Geniusz dyrektora działu projektowego marki Jaguar Iana Calluma objawia się nie tylko w tym, że tworzy on piękne samochody, ale również dlatego, że każdy jego kolejny projekt jeszcze długo po swojej premierze intryguje i inspiruje innych".

"To zaszczyt być wyróżnionym przez Top Gear. Ten brytyjski magazyn jest szanowany na całym świecie za swój wyjątkowy entuzjazm do motoryzacji. Jednocześnie chciałbym podziękować moim współpracownikom. Samochody i prototypy definiujące obecny styl Jaguara są dziełem całego zespołu projektowania, zatem oni również zasługują na uznanie - powiedział Ian Callum,

Callum jest uznawany za jednego z czołowych światowych talentów projektowych od momentu wprowadzenia na rynek modelu jego autorstwa (Aston Martin DB7). Projektant dołączył do zespołu Jaguara w 1999 roku i jednocześnie zarządzał rozwojem Astona Martina DB9. Callum jest autorem aktualnej linii projektowej Jaguarów, zapoczątkowanej modelem XK, a kontynuowanej XF-em i Jaguarem XJ.

Charakterystyczny styl Jaguara uwidoczniony został także w stworzonych pod kierownictwem Calluma samochodach koncepcyjnych, m.in. R-Coupe, RD-6, C-X75 oraz C-X16. Najnowszym dziełem projektanta jest zupełnie nowy, dwumiejscowy samochód sportowy Jaguar F-Type.

Dlaczego Jaguar F-Type?

Ian Callum przed przybyciem do Jaguara pracował dla takich firm jak Ford, TWR, Ghia oraz uczestniczył w projektach Forda RS200 i Escorta Cosworth, Astona Martina (DB7 i Vanquish), Forda (Puma), Volvo (C70), Nissana (R390 Le Mans) i ostatecznie Astona Martina DB9.

Callum otrzymał pięć honorowych doktoratów uniwersytetów na całym świecie, a także został odznaczony tytułem Royal Designer of Industry (RDI) przez Royal Society of Art (RSA).
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama