/  /  /  / Oto Człowiek Roku według Top Gear
Jaguar

Jaguar

Zmień
Jaguar to legendarna brytyjska marka, która została przejęta w 2008 roku przez indyjską firmę TATA Motors. Jej główną formą działalności jest tworzenie luksusowych samochodów o sportowym zacięciu. Ze względu na swój profil została zgrupowana wraz z Land Roverem jako jedna grupa biznesowa.
Dowiedz się więcej o marce
 

Oto Człowiek Roku według Top Gear

Jaguar|
null
© Jaguar
null

Ian Callum, dyrektor działu projektowego marki Jaguar, został uznany przez Top Gear Człowiekiem Roku 2012. Wyróżnienie brytyjskiego magazynu jest kolejnym międzynarodowym sukcesem Calluma w tym roku.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Wcześniej doceniono najnowszy projekt autorstwa Calluma: był to Jaguar F-Type, dwumiejscowy samochód sportowy, podczas wystawy Paris Motor Show 2012 we wrześniu.

W uzasadnieniu werdyktu jury plebiscytu podało: "Geniusz dyrektora działu projektowego marki Jaguar Iana Calluma objawia się nie tylko w tym, że tworzy on piękne samochody, ale również dlatego, że każdy jego kolejny projekt jeszcze długo po swojej premierze intryguje i inspiruje innych".

"To zaszczyt być wyróżnionym przez Top Gear. Ten brytyjski magazyn jest szanowany na całym świecie za swój wyjątkowy entuzjazm do motoryzacji. Jednocześnie chciałbym podziękować moim współpracownikom. Samochody i prototypy definiujące obecny styl Jaguara są dziełem całego zespołu projektowania, zatem oni również zasługują na uznanie - powiedział Ian Callum,

Callum jest uznawany za jednego z czołowych światowych talentów projektowych od momentu wprowadzenia na rynek modelu jego autorstwa (Aston Martin DB7). Projektant dołączył do zespołu Jaguara w 1999 roku i jednocześnie zarządzał rozwojem Astona Martina DB9. Callum jest autorem aktualnej linii projektowej Jaguarów, zapoczątkowanej modelem XK, a kontynuowanej XF-em i Jaguarem XJ.

Charakterystyczny styl Jaguara uwidoczniony został także w stworzonych pod kierownictwem Calluma samochodach koncepcyjnych, m.in. R-Coupe, RD-6, C-X75 oraz C-X16. Najnowszym dziełem projektanta jest zupełnie nowy, dwumiejscowy samochód sportowy Jaguar F-Type.

Dlaczego Jaguar F-Type?

Ian Callum przed przybyciem do Jaguara pracował dla takich firm jak Ford, TWR, Ghia oraz uczestniczył w projektach Forda RS200 i Escorta Cosworth, Astona Martina (DB7 i Vanquish), Forda (Puma), Volvo (C70), Nissana (R390 Le Mans) i ostatecznie Astona Martina DB9.

Callum otrzymał pięć honorowych doktoratów uniwersytetów na całym świecie, a także został odznaczony tytułem Royal Designer of Industry (RDI) przez Royal Society of Art (RSA).
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama