/  /  /  /  / Nissan Motor: Nowy rodzaj stali pomoże obniżyć masę samochodów [VIDEO]
Infiniti QX70

Infiniti QX70

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Wyższa
Cena255 360 zł - 329 200 zł (aktualizacja: 2017-07-01)
Emisja CO2282 g/km - 307 g/km
Żużycie paliwa12,1 L/100km - 13,1 L/100km
 

Nissan Motor: Nowy rodzaj stali pomoże obniżyć masę samochodów [VIDEO]

Nissan|

Firma Nissan Motor Co., Ltd. przedstawiła plan zastosowania stali o dużej wytrzymałości na rozciąganie do produkcji nowych samochodów, tak aby elementy wykonane z tego materiału stanowiły nawet 25% masy każdego pojazdu.

Nissan zacznie wykorzystywać nowy rodzaj stali od początku 2017 roku w ramach inicjatyw zmierzających w kierunku obniżania masy samochodów.

Firma Nissan opracowała ultra-wytrzymałą stal 1,2 GPa o dużej elastyczności, która została zastosowana do produkcji nowego Infiniti Q50, który wejdzie do sprzedaży w USA w 2013 roku. Zanim opracowano ultra-wytrzymałą stal 1,2 GPa wykorzystywanie stali o dużej rozciągliwości do produkcji elementów samochodów o skomplikowanym kształcie było utrudnione.

Nissan nadal jest jedynym producentem wykorzystującym ultra-wytrzymałą stal 1,2 GPa o dużej elastyczności.

Infiniti Q50 i pierwsze przymiarki cenowe w Polsce

Poprzez aktywne wdrażanie do produkcji ultra-wytrzymałej stali 1,2 GPa, która jest jednym z kilku rodzajów zaawansowanej stali o dużej wytrzymałości na rozciąganie, Nissan zwiększy wykorzystanie tego typu materiału nawet do poziomu 25% wagi brutto elementów, z których zbudowany jest samochód.

Program ten będzie realizowany od 2017 roku, a jego celem jest obniżenie masy samochodów Nissan o 15% dzięki wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji konstrukcji nadwozia.
Poprzez optymalne połączenie materiałów opracowana wspólnym wysiłkiem ultra-wytrzymała stal 1,2 GPa jest bardziej podatna na wydłużanie, zapewniając jednocześnie dużą wytrzymałość i dobrą plastyczność, co umożliwia produkcję lżejszych arkuszy blachy stalowej. Dzięki tym właściwościom ten nowoczesny materiał może być wykorzystywany do wytwarzania elementów o skomplikowanych kształtach, których produkcja z wykorzystaniem dostępnej na rynku stali o dużej wytrzymałości na rozciąganie była utrudniona.

W połączeniu z procesem precyzyjnego wykrawania kształtów i spawania elementów ultra-wytrzymała stal 1,2 GPa może teraz służyć do produkcji różnych elementów pojazdów.

Ponadto zastosowanie ultra-wytrzymałej stali 1,2 GPa prowadzi do zmniejszenia liczby materiałów wykorzystywanych do produkcji jednego samochodu, a istniejące linie produkcyjne mogą być użytkowane bez wprowadzania znaczących modyfikacji. Dzięki temu możliwe jest obniżenie całkowitego kosztu na jednostkę.

W ramach Zielonego Programu Nissana 2016, stanowiącego średniookresowy plan ochrony środowiska opracowany przez koncern, do końca 2016 roku planowane jest obniżenie zużycia paliwa w pojazdach marki Nissan o 35% w porównaniu do średniej z 2005 roku, obliczonej dla wszystkich samochodów Nissana.

Przyczyni się do tego szersze wykorzystanie zaawansowanych typów stali w tym nowej ultra-wytrzymałej stali 1,2 GPa, dzięki której obniży się masa pojazdów, umożliwiając zmniejszenie zużycia paliwa.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama

Najnowsze wiadomości - Infiniti QX70