/  /  / i20
Hyundai i20

Hyundai i20

Zmień
Segment
Emisja CO2
Żużycie paliwa
 
null
© Hyundai
nullnullnullnullnullnull
I20 był trzecim Hyundaiem po i30 oraz i10, który otrzymał w nazwie literkę „i”. Auto konkuruje w segmencie B, czyli w klasie małych aut miejskich. Światowa premiera pojazdu miała miejsce podczas październikowego salonu samochodowego w Paryżu w 2008 roku. W sprzedaży dostępny jest od początku 2009 roku. Producent zapewnia, że podobnie jak większość nowych samochodów Hyundaia, i20 zaprojektowany został głównie z myślą o europejskim kliencie, który jest bardziej wymagający niż mieszkańcy innych kontynentów. Model i20 został zbudowany na całkowicie nowej płycie podłogowej przez co różni się od swojego poprzednika, Hyundaia Getz, także wymiarami. Jest dłuższy o 13 cm, szerszy o 5 cm, jest także niżej zawieszony. Dzięki tym zabiegom zwiększyła się nie tylko ilość miejsca dla pasażerów, ale również pojemność bagażnika, która wynosi obecnie 295 litrów. Produkcja modelu i20 odbywa się w miejscowości Chennai w Indiach oraz w tureckim Izmicie.

Hyundai i20 występuje w dwóch wersjach nadwozia, jako 3- lub 5-drzwiowy hatchback. Zaprojektowany przez europejskie studio designerskie, wkomponowywał się w ówczesną linię stylistyczną Hyundaia. Z czasem jednak, wraz z pojawieniem się nowych modeli, wygląd detali takich jak kształt reflektorów, czy atrapy chłodnicy stał się nieco anachroniczny dlatego w 2012 roku przeprowadzono lifting nadwozia, upodabniający małego Hyundaia do innym modeli- ix20, i30, czy i40. Niezmienione pozostały natomiast charakterystyczne przetłoczenia boczne. O tym, że koreański producent poważnie potraktował starania o przychylność klienta europejskiego świadczy fakt, że w momencie debiutu Hyundai i20 dostępny był aż z 7 silnikami do wyboru, z czego większość stanowiły jednostki wysokoprężne. Obecnie gamę silnikową modelu stanowią cztery jednostki: dwie benzynowe (85 i 100KM) oraz dwa diesle (75 oraz 90KM).  

Kwestie bezpieczeństwa zostały potraktowane o wiele poważniej niż w poprzedniku, modelu Getz. Już w najtańszej wersji w standardzie znajduje się 6 poduszek powietrznych, po jednej dla kierowcy i pasażera, poduszki boczne montowane w przednich fotelach oraz kurtyny powietrzne. Ponadto w wyposażeniu seryjnym znajduje się system antypoślizgowy ABS z systemem rozdziału siły hamowania EBD oraz aktywne zagłówki przy przednich fotelach. Za dodatkową opłatą dostępny jest również system stabilizacji toru jazdy ESP. W testach zderzeniowych EuroNCAP Hyundai i20 otrzymał maksymalną ilość 5 gwiazdek. Bezpieczeństwo dorosłych ocenione zostało na 88%, dzieci na 83%, bezpieczeństwo pieszego na 64%, a wspomaganie bezpieczeństwa na 86%.

Główną konkurencją modelu i20 jest Ford Fiesta, Fiat Grande Punto, Citroen C3, Opel Corsa, Renault Clio, Seat Ibiza, Volkswagen Polo oraz Skoda Fabia.
 

i20 najczęściej porównywany z

Fiat Punto
Fiat Punto
Ford Fiesta
Ford Fiesta
Hyundai ix20
Hyundai ix20
Peugeot 208
Peugeot 208
Renault Clio
Renault Clio
Suzuki Swift
Suzuki Swift
Toyota Yaris
Toyota Yaris
Reklama