/  /  /  / Wirtualna fabryka Forda
Ford

Ford

Zmień
Ford to jeden z największych i najbardziej znanych koncernów na całym świecie. Mająca swoja siedzibę w Dearborn, na przedmieściach Detroit w stanie Michigan w USA, firma w swoim profilu działalności oprócz samochodów ma również oddziały zajmujące się maszynami rolniczymi, czy też sprzętem informatycznym.
Dowiedz się więcej o marce
 

Wirtualna fabryka Forda

Ford|

Firma Ford of Europe tworzy całkowicie wirtualną fabrykę, aby przeprowadzać symulacje pełnego procesu produkcyjnego na kompletnych liniach montażowych. Analiza wyników symulacji komputerowych kompletnych, wirtualnych linii montażowych pozwoli zagwarantować jeszcze wyższą jakość oraz umożliwi dalsze ograniczenie kosztów w prawdziwych zakładach produkcyjnych.

Wirtualne fabryki umożliwią przegląd i optymalizację procesu montażowego przyszłych modeli niezależnie od miejsca ich produkcji. Dzięki zaawansowanym symulacjom oraz wirtualnym środowiskom jakie mamy obecnie do dyspozycji wierzymy, że będzie to już możliwe w najbliższej przyszłości.

Pojazdy marki Ford składane są z tysięcy komponentów i podzespołów, a symulacje komputerowe procesu montażowego umożliwiają firmie sprawdzenie procedur i procesów produkcyjnych zanim zainwestuje ona pieniądze w budowę prawdziwych linii montażowych. Ford to pierwszy producent samochodów, który w 1997 wykorzystał takie rozwiązania do planowania linii montażowych w swoich fabrykach na całym świecie.
 
Firma Ford wykorzystuje zaawansowane kamery skanujące i wykonujące cyfrowy zapis wnętrza fabryk, co pozwala stworzyć niezwykle realistyczne, trójwymiarowe środowiska wirtualnych linii montażowych. W tej dziedzinie przoduje hiszpański zakład firmy w Walencji, bowiem tworzone tam środowiska umożliwiają ocenę warunków gdziekolwiek indziej na świecie. Dzięki zastosowaniu specjalnych rzutników, technik polaryzacyjnych oraz gogli z czujnikami ruchu możliwe jest tworzenie trójwymiarowych, wirtualnych scenariuszy produkcyjnych.Wirtualny pracownik o imieniu Jack może symulować działania podejmowane przez męskich lub żeńskich przedstawicieli załogi, dzięki czemu możliwa jest wyjątkowo wnikliwa analiza wszelkich procesów produkcyjnych, a nawet ruchu palców w zamkniętej przestrzeni. Zaawansowane oprogramowanie Jack’a potrafi oszacować potrzeby rzeczywistego pracownika i już na etapie symulacji wykryć 80% błędów z zakresu ergonomii stanowiska pracy.
 
Ford wykorzystuje symulacje komputerowe do przeprowadzania całkowicie „wirtualnych zdarzeń” na potrzeby procesu projektowego nowych pojazdów. Eksperci zbierają cyfrowe dane konstrukcyjne wszystkich podzespołów i wprowadzają je do wirtualnego środowiska, a następnie przeprowadzane są symulacje kompletnego procesu produkcyjnego.

Dzięki trójwymiarowemu systemowi CAVE z centrum badawczego w Kolonii, przed zbudowaniem rzeczywistego prototypu nowopowstającego modelu możliwa jest na przykład ocena takich aspektów związanych z jego wnętrzem jak widoczność, ergonomia rozmieszczenia przycisków i przełączników czy przestronność kabiny.

 
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama