/  /  / S-Max
Ford S-Max

Ford S-Max

Zmień
SegmentVany / Klasa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
Ford S-Max
© IBRM Samar, autor Jakub Ziąbka
Ford S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxFord S-MaxnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullFord S-Max - model przed i po liftinguFord S-Max - model przed i po liftinguPowerShift 6-speed Dual
Ford S-Max to samochód, który według konstruktorów miał wypełnić niszę pomiędzy dużym modelem Galaxy, a mniejszym C-Max. Zaliczany jest on do klasy średniej (segment D) wśród grupy aut typu van. Całość została dodatkowo ubrana w sportową otoczkę. Budowę pojazdu oparto o Mondeo IV generacji, z którym dzieli wspólne zawieszenie oraz trakcję. Część rozwiązań z kolei zapożyczono z Galaxy, od którego jednak S-Max jest nieco krótszy i dużo niższy. Od innego minivana z gamy Forda, modelem C-Max różni się przede wszystkim tym, że istnieje możliwość zamontowania opcjonalnego trzeciego rzędu siedzeń. Prezentacja tego auta nastąpiła podczas salonu samochodowego w Genewie w 2006 roku i szybko zdobył uznanie na świecie. Został uznany „Samochodem roku 2007”, tytuł nadany przez dziennikarzy z 22 krajów Europy, a magazyn motoryzacyjny „Auto Bild” wraz z 23 siostrzanymi publikacjami w Europie i jury przyznał nagrodę „Auto nr 1 w Europie”. W pierwszym kwartale 2010 roku pojawiła się odnowiona wersja vana, w której zmiany były jednak delikatne, przypominające ewolucję, aniżeli rewolucję.  Produkcja modelu S-Max odbywa się w belgijskich zakładach Forda w miejscowości Genk.

Ford S-Max został zaprojektowany zgodnie z nową linią stylistyczną Forda nazywaną „Kinetic Design”. Zastosowano więc reflektory o agresywnym wyglądzie, które zachodzą aż na nadkola oraz szerokie błotniki. Tuż za nimi została umieszczona atrapa „skrzeli” na nadkolach, które stosowane są w samochodach sportowych. Aby auto wyglądało jeszcze bardziej sportowo i aerodynamicznie konstruktorzy zamontowali przednią szybę o niskim kącie montażu oraz tylko nieznacznie opadającą linię dachu. Model ten dostępny jest w jednej wersji nadwozia, która stanowi 5-drzwiowe MPV (Multi-purpose Vehicle). W ofercie silników znajduje się z kolei 10 jednostek, z czego 6 zasilanych jest olejem napędowym, a 4 benzyna. Dwie najmniejsze jednostki benzynowe mają pojemność 2 litrów i taką samą moc wynoszącą 145 KM, tyle że jedna z nich może być zasilana bioetanolem E85. Pojemność dwóch kolejnych silników wynosi 2.3 oraz 2.5 litra, a ich moc odpowiednio 161 i 220 KM. Wśród jednostek wysokoprężnych najmniejszą pojemność, wynoszącą 1.8 litra, mają dwa silniki, które rozwijają moc w zależności od wersji 100 lub 125 KM. Następne trzy silniki mają pojemność 2 litrów i osiągają moc 115 KM, 140 KM oraz silnik wyposażony w filtr cząstek stałych również 140 KM. Najmocniejsza jednostka diesla charakteryzuje się pojemnością 2.2 litra oraz mocą 175 KM i maksymalnym momencie obrotowym 400 Nm.

Ford S-Max może być bardzo bogato wyposażony w elementy bezpieczeństwa biernego i czynnego. Już w podstawowej wersji znajduje się 7 poduszek powietrznych, system antypoślizgowy ABS z rozdziałem siły hamowania EBD, system stabilizacji toru jazdy ESP, kontrola trakcji TCS oraz wspomaganie nagłego hamowania EBA. Jako dodatkowa opcja dostępny jest czujnik kontroli ciśnienia w kołach, inteligentny tempomat czy system kontroli tłumienia amortyzatorów CDC. W testach zderzeniowych EuroNCAP S-Max otrzymał maksymalną ilość 5 gwiazdek zapewniając bardzo dobrą ochronę kierowcy i pasażerowi.

Konkurencję dla Forda S-Max stanowią Volkswagen Sharan oraz Renault Espace, a także niewiele większy brat Ford Galaxy.
 

S-Max najczęściej porównywany z

Citroen C4 Picasso
Citroen C4 Picasso
Ford B-Max
Ford B-Max
Ford C-Max
Ford C-Max
Kia Carens III
Kia Carens
Mercedes B
Mercedes B
Opel Zafira Tourer
Opel Zafira Tourer
SEAT Alhambra
SEAT Alhambra
Reklama